Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Vitaminler ve proteinler hakkında bilgiler...
Yoğurt Nedir
Vitaminler ve proteinler hakkında bilgiler...
 
  
Vitaminler ve Proteinler
 

Vitaminler; Hücrelerimizin yenilenmesi ve enerji üretiminin gerçekleşebilmesi için alınması zorunlu maddelerden oluşan vitaminler sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşımakta. Vücudun üretemediği ve mikrobesinler olarak da adlandırılan vitaminler, makro besinler grubunda yer alan protein, yağ ve karbonhidrat gibi vitamin içermiyor...

Vitaminler yağda ve suda eriyenler olmak üzere iki gruba ayrılır ve A, D, E, K vitaminlerinin yağda eriyenleri, B ve C grubu vitaminleri de suda eriyen vitaminleri oluştur.

Yağda çözünen vitaminlerin, karanlıkta görmeye yardımcı olmaktan büyümeye, kemik gelişimine, kanın pıhtılaşmasına kadar pek çok yararı bulunuyor. Suda eriyen vitaminlerin de diş ve kemiklerin büyümesine, karbonhidratlardan enerji tüketilmesine, yaraların iyileşmesine katkı sağlama gibi yararları bulunuyor.


Proteinler; Organizmanın genel yapı taşını teşkil eden proteinlerin yapsında karbon, oksijen, hidrojen ve azot bulunuyor. Temelini ise aminoasitler oluşturuyor. Doğada bulunan 22 aminoasitten 8’i insan organizmasında yapılamıyor ve bunların besinler yoluyla alınması gerekiyor. Sindirilebilirlik açısından en uygun vitaminler yumurta, süt, et ve benzeri hayvansal gıdalarda bulunuyor. Bu ürünlerdeki protein yüzde 91-100 oranında sindirilebilirken, tahıl ürünlerinde yüzde 79-90, kuru baklagillerden alınan protein de yüzde 69-90 oranında sindirilebiliyor.

Etin içerisinde bulunan proteinler vücudun ihtiyaç duyduğu protein yapıtaşları olan amino asitleri içerir. Bu amino asitler sadece et yemek koşuluyla vücuda alınır. Herhangi bir sebze yüksek kalitedeki protein ihtiyacını karşılayamaz.

Kırmızı et bol miktarda demir içerir. 100 gram karaciğerde 6000 mikrogram demir bulunurken, 100 gram havuç sadece 325 mikrogram demir ihtiva eder. Etin içerisinde bulunan fosfor tahıllarda mevcut olandan çok daha kolay emilir. Et aynı zamanda B12 vitamini açısından da zengindir. Ama sindirim sisteminin düzenlenmesi için gerekli olan lifleri içermez. Bu nedenle etin yanında sebze tüketilmesi gerekmektedir. 

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

vitamin nedir, vitamin yemekler, vitamin tarifleri, oktay usta vitamin tarifleri, vitaminli yemek tarifleri, oktay usta vitamin tarifi, vitamin yemekleri, oktay usta vitamin yemek tarifleri, oktay usta vitamin tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker