Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Ramazan Yemek Tarifleri


Soğan, maydanoz ve dereotunu doğrayıp onlarıda doğrayıcıda doğrayıp biberlerin üzerine ekliyoruz.
Nar Ekşili Ezme Tarifi
Yeşil soğan, nane ve maydanozu
ince bir şekilde doğrayıp
karıştırma kabına alıyoruz.
 
  
Nar Ekşili Ezme Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

3 Domates
3 Salatalık
2 Soğan
2 Yeşil Biber
2 Kırmızı Biber
1 Tutam Maydanoz
1 Tutam Dereotu
1 Limon
Zeytinyağı
Üzeri İçin:
Nar Taneleri

 
Hazırlanışı:
 

Yeşil biber ve kırmızı biberi doğrayıp doğrayıcıdan geçirip karıştırma kabına alıyoruz. Soğan, maydanoz ve dereotunu doğrayıp onlarıda doğrayıcıda doğrayıp biberlerin üzerine ekliyoruz.

Salatalık ve domatesi doğrayıp ayrı bir şekilde doğrayıcıdan geçirip diğer sebzelere ekliyoruz. Limon suyu, tuz ve zeytinyağı ekleyip karıştırıyoruz.

Servis tabağına alıyoruz. Üzerine nar taneleri serpip servis ediyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugünkü Menümüz

Oktay Usta'nin bugünkü konukları; Gülhan Şen

Menümüzde; Kiremitte Terbiyeli Köfte, Ballı Bademli Kek, Kaburga Yatağında Asma Sarması, Nar Ekşili Ezme ve Keçi Peynirli Lokma var.

www.oktayustam.com 'da lezzetli, iktisatli, bereketli ve pratik tariflerin yani sira hos bir sohbet sizleri bekliyor...

 
Etiketler: Bu yazıyı arama motorlarında nasıl bulabilirim
 

Gülhan Şen kimdir, 24 Ekim 2011 tarihli tarifler, yeşil elma, samanyolu tv, yeşil elma programı, kure.tv, nar ekşisi, nar ekşisi tarifi, nar ekşisi tarifleri nar ekşisi nasıl hazırlanır, nar ekşili yemek tarifleri, ezme tarifi, acılı ezme tarifleri, ezme nasıl pişirilir, ezme nasıl hazırlanır, oktay usta ezme tarifi, oktay usta ezme tarifleri, oktay usta ezme yemekleri, ezme tarifleri

 
Yemek Sözlügü: Kimyon Nedir?
 

Kimyon ; Latincesi Cuminum cyminum olan kimyon, bir yıllık otsu bitkidir, meyvaları için yetiştirilir. Meyvaları baharat olarak kullanılır. Ülkemizde Frenk kimyonu denen, Carum carvi diye bir türü de vardır. Kars bölgesinde bu bitkinin genç dalları çorbalara ve yemeklere koku vermesi için katılır. Şu anda en fazla kimyon kullanan ülke mutfakları arasında Hindistan, Fas ve Mesika geliyor.

Ancak, milattan önceki dönemde kimyonu en fazla Yunanlılar ve Romalılar kullanmış. Eski Yunanlıların yemek masalarının üzerinde duran özel bir kimyon kutuları varmış. Kimyonu o denli bol kullanıyorlarmış ki, cimriliği kimyon kullanımıyla tarif eder olmuşlar.

Cimri bir insana, 'kimyon tanesini bölen' anlamına gelen kyminopristes diyorlarmış! Antik Roma döneminde kimyonun, 'hırsın ve paranın' sembolü haline geldiğini de söylemeliyiz. Her şeye hükmeden ve sahip olan Marcus Aurelius’un takma ismi kimyon du.

Kral Antonius savurgan insanlara tutumlu olmayı öğretmeye kalkınca bu tutumundan dolayı, o da hakaretten nasibini aldı ve kimyonu ikiye yarar cümlesi onu taklit ve alay eden insanlarca kendisine karşı kullanıldı.

Aşağı yukarı aynı yıllarda kimyon, Doğu Akdeniz ülkelerinde ve özellikle de Nil Nehri’nin yukarı kısımlarında yetiştiriliyordu. Bu sırada sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra, ekmek ve et yemeklerine lezzet vermesi için de kullanılırdı.

Kimyonun diğer bir görevi ise vergi ödemek için para yerine geçmesiydi. Ayrıca, meşhur hatip Pliny, öğrencilerine konuşma yaparlarken tenlerine soluk, yüzlerine dikkatli ifade verdiği için kimyon yemelerini tavsiye etmiştir.

Kimyonun pek çok faydaları vardır, Anne sütünü artırır, Kolesterol oranını azaltır, İdrar ve gaz söktürücüdür, İştah açar ve hazmı kolaylaştırır, Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır, Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır, Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler, Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir, Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar, Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyonu düşürür, Sinirsel baş dönmelerini keser, Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur, Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır, Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır, Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır, Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştıricı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır. Devamını Okumak İçin Tıklayınız


Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
Oh!!! Oh! Oh! Oh! Amber these are so so beautiful!! That falimy as just so completely gorgeous and the years look so good on them as time goes by and life becomes more enriched You captured that completely. Amber, I admire your talent like crazy!
eGGfppjpvoDsiJBdDg|19 Kasım 2012 Pazartesi Saat : 23:18
2
Adana'da kebap yemek gibisi var mı yaaa!! Sırf kebap yemek ie7in onadatbon e7ıkıtığımız hatırlıyorum ben kfce7fckken:D hayır obez değilim:D ve hayır annemle babam da şişman değil:D:D iştahlıyız işte aman!:D Kenara not edildi mekan bir dahaki o tarafa yapılacak seyahatler ie7in:D
PbHAWVCuX|27 Aralık 2012 Perşembe Saat : 07:36
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker