Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Ramazan Yemek Tarifleri


Karıştırma kabının içerisine unu ve tuzu koyup ortasını havuz şeklinde açıyoruz.Mayayı,yoğurdu,sıvıyağı ve lor peynirini ...
Lorlu Yelpaze Ekmek
Lor ise, peynir yapıldıktan sonra süzülen mayalı sütün -peynirler, genellikle süt hayvandan sağıldıktan sonra ılıkken mayalanıp yapılıyor- kaynatılmasıyla ortaya çıkan kesilmiş süt parçaları.

 
  
Lorlu Yelpaze Ekmek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

4 Su Bardağı Un
Yarım Paket Yaş Maya
1 Su Bardağı Sulu Yoğurt
Yarım Çay Bardağı Sıvıyağ
2 Çorba Kaşığı Tereyağı
100 Gr. Lor Peyniri
Tuz
Su

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabının içerisine unu ve tuzu koyup ortasını havuz şeklinde açıyoruz.Mayayı,yoğurdu,sıvıyağı ve lor peynirini de koyup ortasından yoğurmaya başlıyoruz.

Ilık su ilavesi yaparak kulak memesi kıvamında hamur yapıyoruz.Hazırladığımız hamuru merdane ile açıyoruz. Hamurları 5'er cm olacak şekilde şeritler halinde kesiyoruz.

Böylece 6 adet şerit yapıyoruz.Üzerine tereyağını sürüyoruz.Yağlanan hamurları üst üste koyup dilim dilim tekrar kesiyoruz. Muffin kalıplarını yağlıyoruz.

Hamuların alt kısmını elimizle bastırıyoruz.Üst kısımlarını ise yelpaze gibi açıyoruz. Bu şekilde mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan ekmeği önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu; Sevgili Dostumuz Sevinç Gürşen idi.

Konuğumuz yayının açılışını şarkı söyleyerek yaptı. Yazın gelmesinden dolayı cıvıl cıvıl giyinen konuğumuz doğallığı çok sevdiğini söyledi.

Sevinç Hanım hazır meyve sularının zararlı olduğunu ve çocuğuna da içirmediğini söyledi. İkramlardan tadan konuğumuz önlüğünü giyerek ustamıza yardım etti.

Mutfak konusunda oldukça başarılı olduğunu bir kez daha gösterdi.

 
Bugünkü Menümüz
 

Yeşil Elma mutfağında Sevinç Gürşen' le keyifli sohbet! Programın bugünkü konuğu ünlü sanatçıSevinç Gürşen ... Başarılı sanatçımız Yeşil Elma mutfağına gelerek Oktay Usta ile birlikte tadına doyulmaz lezzetler hazırlıyor.

Yemek yapmayı bir de Oktay Usta’nın mutfağında deneyen Sevinç Gürşen, programda yeni projelerinden bahsediyor. Farklı yemek tariflerinin verildiği ve hanımlar için pratik önerilerin sunulduğu programda, bol bol da sohbet var.

Oktay Ustanın bugünkğü mutfağında ise; Makarnalı Fırın Baget, 3 Katlı Katlama Börek, Lorlu Yelpaze Ekmek, Karamel Soslu Çaylı Hurmalı Kek ve Güveçte Kaburgarlı Semizotu var.

Yeşil Elma'ya konuk olarak katılan sanat ve televizyon dünyasının ünlü isimleri Oktay Aymelek'le birlikte mutfağa girip, hünerlerini sergiliyorlar.

Her bölümde, sinema, tiyatro, müzik ve medya dünyasından konukların yer aldığı programda; ünlü isimler hayata bakışlarını, projelerini, en sevdikleri yemeği ve hayatları hakkında bilinmeyenleri anlatıyorlar

 
Etiketler: Bu yazıyı arama motorlarında nasıl bulabilirim
 

yeşil elma, samanyolu tv, yeşil elma programı, kure.tv, Sevinç Gürşen kimdir, oktay usta ve Sevinç Gürşen, 17 mayıs 2012 tarihli tarifler, Lorlu Yelpaze Ekmek nedir, Lorlu Yelpaze Ekmek tarifi, Lorlu Yelpaze Ekmek yemek tarifi, acılı Lorlu Yelpaze Ekmek, oktay usta Lorlu Yelpaze Ekmek tarifi, oktay usta Lorlu Yelpaze Ekmek tarifleri, oktay usta hamurişi tarifleri, Lorlu Yelpaze Ekmek nasıl hazırlanır, Lorlu Yelpaze Ekmek nasıl pişirilir, lor tatlısı, kolay Lorlu Yelpaze Ekmek tarifi, pratik Lorlu Yelpaze Ekmek tarifi, Lorlu Yelpaze Ekmek, Ekmek tarifleri, Ekmek yemekler, Ekmek nasıl hazırlanır, lor nedir, lorlu yemek tarifleri, lorlu tatlı tarifleri

 
Yemek Sözlügü: Lor Peyniri Nedir?
 

Lor Peyniri, çökelek, yağı çıkarılan ayranın kaynatılması sonucu geriye kalan kesilmiş yoğurt parçalarına verilen isim. Lor ise, peynir yapıldıktan sonra süzülen mayalı sütün -peynirler, genellikle süt hayvandan sağıldıktan sonra ılıkken mayalanıp yapılıyor- kaynatılmasıyla ortaya çıkan kesilmiş süt parçaları.

Gerek çökelek gerekse lor, elde edildikten sonra uzun süre dayanabilmeleri için bol miktarda tuzlanarak saklanıyor. İstanbul, Ege veya Karadeniz yöre pazarları gibi tüketimin, yani ürünün satış şansının yüksek olduğu yerlerde bu tür peynirleri tuzsuz bulmak mümkün oluyor. Gaziantepte süt ürünleri satan bir dükkan, sütü limon ile kestirip, bir nevi lor olan ürününü ' ağız' ismi ile satıyor.

Ağız doğum yapan hayvanın ilk günlerindeki protein değeri çok yüksek olan ve pıhtılaşmaya yakın gibi görünen sütüne verilen isim... Hayvan üreticileri genellikle bu sütün tümünü yavruya emdirmeden sağıp, kaynattıktan sonra yüksek fiyatla tüketicilere satarlar.

Tüketiciler de bu üründen harika bir kadayıf yaparlar. İneboluda ise ağıza ' çaba altı' denir, şeker ya da pekmezle yenir. Tabii ağız bulmak her mevsim mümkün olmayacağı için, akıllı bir üretici de iyi kalitedeki yağlı sütünü kestirip, bir nevi yapay ağız olarak satar. İlden ile lezzet zenginleşiyor...

Hatay bölgesinde ise çökelekleri tuz, kırmızı biber, kekik ve arzuya göre diğer baharatlarla karıştırıp, üçgen prizma şekli verdikten sonra kurutup satarlar. Samandağında ise benzer bir karışım daha ufak yuvarlanıp, zeytinyağının içerisinde korunur. Adana' da ise benzer bir ürün, kurutulduktan sonra rendelenip sıcak ekmekle tüketilir.

Tarsusta çökelek önce terbiye edilir. Sonra sırlı toprak küplere konur. Üzeri örtülüp olgunlaşıncaya kadar toprağa gömülür. Bingöl de köme denilen börek türünün içerisine çökelek konulabildiği gibi, kıymalı da yapılabiliyor.

Tokat da da çökelekli yapılan özel bir börek türü var. Ülkenin çok yerinde aynı isimle çeşitli börekler yapılıyor, ancak bizim burada tüm bu reçeteleri yayınlamamıza imkan yok. Doğu Anadolu da çökeleğe bazı bölgelerde jaji, jajik, cacık, torak veya çortan da denilir. Yayla dağında ise çökelek, içerisinde kekik ve biber bulunan pasta şeklindeki bir reçetedir.

Yine Doğu Anadolu da çökeleğin içerisine tat vermesi için boyotu veya yabani sarmısak katılır. Erzurum da lorun veya çökeleğin içerisine bir miktarda bulgur konulup sarma sarılır. Bazı yörelerde ise, taze çökelekten kekik, kırmızı biber ve zeytinyağı katılarak meze yapılır.

Gerek çökelek gerekse lor, elde edildikten sonra uzun süre dayanabilmeleri için bol miktarda tuzlanarak saklanıyor. Biz onları satın aldığımızda oldukça tuzlu oldukları için gerçek lezzetlerine bu nedenle ulaşamıyoruz.

Ancak, ürünün satış şansının yüksek olduğu yerlerde bu tür peynirleri tuzsuz bulmak mümkün oluyor.


Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker