close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Yere çukur kazılarak yapılan özel bir fırına da tandır denir.
Yoğurt Nedir
Yere çukur kazılarak yapılan özel bir fırına da tandır denir.
 
  
Tandır Nedir?
 

Hakkında; Eskiden kış soğuk geçen yerlerde alçak dört köşe bir masanın altına bir mangal konur ve bunun üzeri, tamamen örtecek, ateşten zarar görmeyecek şekilde pamuklu bir örtüyle kapatılırdı. Isınmak istiyenler bu örtüyü dizleri üzerine çekerler, ayaklarını mangalın etrafına koyarlardı. Sobaların olmadığı, mangalla ısıtmanın sağlanamadığı yerlerde bu usul çok kullanılırdı.

Bazı yerlerde altı ayaklı, altı köşeli veya yuvarlak ağaç masa altına kendine mahsus bir mangala ateş konmak suretiyle de tandır yapılırdı. Bunun üzerine çapraz yorganlar daha üstüne halılar örtülürdü. Ayaklar masaya doğru uzatılarak ısınılırdı. Bu ısınma esnasında güzel fıkralar ve masallar anlatılırdı. Böyle tandır başında anlatılan masal, hikaye vs.lere Tandırname denirdi.

Yere kazılarak yapılan tandırların derinliği daha ziyade 130-150 cm olur. Çaplarıysa 50-65 cm arasında değişir. Sıkı çamur, saman ve keçi tüyü ile hazırlanan karışımla yapılan tandırlar, güneşte kurutulur. Daha sonra yere kazılan çukura yerleştirilir. Tandırda mangal kömürü, odun gibi yakacaklar kullanılır. Genellikle burada kuzu kızartılır. Tandırda kuzu etini pişirmek için önce et temizlenir. Bir çengele asılarak üzeri iyice kapatılıp, tandır içinde pişmeye bırakılır. Buna tandır kebabı adı verilir.

 

Tandırda Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

tandır nedir, tandır yemekleri, tandır tarifleri, oktay usta tandır tarifleri, tandırlı yemek tarifleri, oktay usta tandır tarifi, tandırın faydaları, tandırın zararları,  tandır nasıl pişirilir, tandır yemekleri, oktay usta tandırlı yemek tarifleri, oktay usta tandır tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
She should of steoppd on the Farewell Tour as that was her biggest most successful tour, which everyone loved and went back for more, BUT now sadly she is gonna be remembered as a Let down artist who HAS left fans really dissapointed. She should of steoppd when people were saying Oh shes really great, shes on top form.. and left them wanting more.. but now people are like shes let us down maybe she shouldnt of started Vegas.. .
fFyMivmuHZ|19 Kasım 2012 Pazartesi Saat : 12:54
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker