Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Yoğurt, simbiyoz olarak yaşayan süt asidi bakterileri ile aşılanmış sütten meydana getirilen ekşi bir süt ürünüdür.
Yoğurt Nedir
Yoğurt, simbiyoz olarak yaşayan süt asidi bakterileri ile aşılanmış sütten meydana getirilen ekşi bir süt ürünüdür.
 
  
Yoğurt Nedir?
 

Yoğurt, simbiyoz olarak yaşayan süt asidi bakterileri ile aşılanmış sütten meydana getirilen ekşi bir süt ürünüdür. Gıda maddeleri tüzüğünde yoğurt şöyle tanımlanmaktadır: “ Yoğurt, en az 90 °C’ de ısıtılıp mayalanma derecesine kadar soğutulmuş sütün, yoğurt mayası katılarak laktik asit mayalanmasına tabii tutulmasıyla elde edilen özel kıvamdaki süt ürünüdür”.

Yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli miktarda bilgi mevcut olmamakla beraber HZ. İbrahim'e melekler tarafından öğretildiğine bundan sonra babadan oğula sır haline intikal ettiğine dair hikayelerde vardır. Eski türkçede yoğurt kelimesi bazen yoğurt bazen de yogrut şeklinde ancak 8. yüzyıldan sonraki metinlerde görülmektedir.

Yoğurt kelimesinin geçtiği uygurca kelimeler taklamakan çölünün kuzey doğusuna düşen bu günkü tufan karahoca (eski adı Hoçu) civarında bulunmuştur. Gezegenlere sunulması gereken kurbanlara yemek olarak gelince güneşe; süt ve lapa, aya; yoğurtlu yemek, saturne; yeşil, kırmızı fasulye, ruhu gezegenine; susam yemeği ve ballı yemek sunulmaktadır.Kaşkarlı Mahmut tarafından 10 asırda yazılmış bulunan Divanı Lügatı Türk ve balas gumlu Yusuf hacip tarafından Kutagu bilig adlı eserlerinde yoğurt kelimesine bugünkü anlamda rastlanmaktadır.

Yoğurdun Avrupada yayılışıyla ilgili ilk bilgiye Fransız tıp tarihinde rastlanmaktadır. 16. Asırda Fransa krallarından 1. Fransua ateşli ishal hastalığına yakalanmıştır. Kralın doktorlarının bütün gayretlerine rağmen iyi edememişler. Kralın annesi Kanuni Sultan Süleyman'dan bir doktor istemiş. İstanbul'dan Fransaya gemi ile gönderilen Türk doktor birlikte götürdüğü keçinin sütünü sağıp yoğurt yaparak krala ilaç olarak yedirmiş kral kısa bir tedaviden sonhra iyileşmiştir.

Yoğurtlu Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

yoğurt nedir, yoğurt yemekleri, yoğurt tarifleri, oktay usta yoğurt tarifleri, yoğurtlu yemek tarifleri, oktay usta yoğurt tarifi, yoğurtun faydaları, yoğurtun zararları,  yoğurt nasıl pişirilir, yoğurt yemekleri, oktay usta yoğurtlu yemek tarifleri, oktay usta yoğurt tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
I hope you did good in your run...and about my calf..bite your tongue! :) I'm sothoing for 2 weeks recovery- thankfully i have minimal brusing and can walk normally again and go up the stairs just still having problems putting full weight on my right leg but will keep working on the rehab- the doctor gave me all the exercises and have been doing them diligently. I MUST BE ABLE TO PLAY SOON! I MUST BE ABLE TO PLAY SOON! :)
GWKzdlNpWfDg|29 Eylül 2012 Cumartesi Saat : 03:38
2
Merhaba bayanlar bu guzel yemekleri daha enerjik bir yapmak icin oriflame wellnes urununu denedinizmi.merak ederseniz lutfen bana ulasin
Aysen |24 Mart 2016 Perşembe Saat : 18:28
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker