Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Zamanla içine gülsuyunun da eklenmesiyle ortaya “güllü aş” ismi verilen tatlı çıktı ve ...
Güllaç Tarifleri
Zamanla içine gülsuyunun da eklenmesiyle ortaya “güllü aş” ismi verilen tatlı çıktı ve (tıpkı “sütlü aş”ın “sütlaç”a dönüşmesi gibi) ismi “güllaç” oldu.
 
  
Güllaç Tarifleri
 

5. yüzyıl ortalarına kadar Osmanlı’da halk mısır nişastasından yufka açıp stoklar ve havayla temas halinde olduğu için kuruyan bu yufkaları süt ve şekerle ıslatıp yerdi. Zamanla içine gülsuyunun da eklenmesiyle ortaya “güllü aş” ismi verilen tatlı çıktı ve (tıpkı “sütlü aş”ın “sütlaç”a dönüşmesi gibi) ismi “güllaç” oldu.

Arif Bilgin’in Osmanlı Saray Mutfağı kitabındaki bilgilere göre, güllaç ilk kez saraya 1489 yılında alındı. Osmanlı sultanlarının sofralarından eksik etmediği güllacın 200 gramında yaklaşık 300 kalori bulunuyor. Bugün Türkiye’de yılda ortalama 250 ton üretiliyor, bunun yüzde 85'i Ramazan’da. Güllaç yaprakları, suyla karıştırılan mısır nişastası ve unun tavada pişirildikten sonra kurutulmasıyla elde ediliyor.

İdeal yaprak ağırlığının 30-35 gram olması gerekiyor. Ağırlık artarsa güllaç lapalaşıyor, azalırsa kırılıyor. Kullanıma hazır kuru güllaç yapraklarının iki yılda tüketilmesi gerekiyor. Ancak hava sirkülasyonu olan, fazla güneş ışığı almayan, rutubetsiz ortamda bu yapraklar 10 yıl saklanabiliyor.

Şekerle kaynatılan sütün ılındıktan sonra beyaz yapraklar üzerine teker teker dökülmesi ve orta katına ceviz, badem, fındık gibi yemişler yerleştirilmesiyle bildiğimiz güllaç tatlısı ortaya çıkıyor. Gülsuyu değilse de nar ilave edilmesi bir Osmanlı geleneği olarak devam ediyor.

Uzmanlar içerdiği protein, B ve E vitaminleri nedeniyle güllacın bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, bu vitaminlerin sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkileri olduğunu, oruçtan ötürü düşen kan şekerinin normal seviyesine gelmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Her Ramazan özlemle beklediğimiz bu doyumsuz tat, Osmanlı sultan sofralarından bugüne taşınmış bir lezzet. Güllaç, sütlü olduğundan iftardan sonra rahatlıkla yenebilecek, hazmı kolay ve hafif bir tatlıdır. Sarayda da bu özelliğiyle çokça tercih edilmiştir.

Günümüzde arzuya göre koyulan gülsuyu, Osmanlı Mutfağı'nda ferahlatıcı etkisi olduğu gerekçesiyle mutlaka eklenirdi. Güllaç ismi de bir bakıma buradan gelmektedir. Güllaçın çeşitlerini kısaca yazmak gerekirse; Sütlü, Ceviz, Sarma ve Kızartma

Oktay Ustamız zaman, zaman çeşitli güllaç tarifleri yapmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda ki gibidir. Güllaç Tarifi, Elmalı Güllaç Tarifi, Saray Usülü Güllaç Tarifi, Videolu Güllaç Tarifi. Aşağıda bu tariflerin linkleri vardır.

 
 
Arama Motorunda Bu Konuyu Nasıl Bulabilirim
 
yeşil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, güllaç tarifleri, güllaç nedir, güllaç nasıl hazırlanır, güllaç nasıl pişirilir, güllaç çeşitleri, videolu güllaç tarifleri, güllacın malzemeleri, en iyi güllaç tarifi, kolay güllaç tarifi, pratik güllaç tarifi,
 
Ramazan Tarifleri
 
Güllaç Tarifi
 
Saray Usulü Güllaç Tarifi
 
Fincanda Güllaç Tarifi
 
Pratik Güllaç Tarifi
 
Çilekli Güllaç Tarifi
 
Elmalı Güllaç Tarifi
 
Muhallebili Güllaç Tarifi
 
Muzlu Damla Sakızlı Güllaç Tarifi
 
Kasede Güllaç Tarifi
 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker