Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Pasta Tarifleri


Yani tahta kaşığımızı ters çevirdiğimizde kaşıktan dökülmeyecek şekilde olmalıdır. Soğuduktan sonra içine ...
Bademli Armutlu Pasta Tarifi

İlk olarak kremamızı hazırlıyoruz. Tenceremize süt, un, nişasta ve şekeri boşaltıp çırpma teliyle karıştırmaya başlıyoruz. Göz göz olduğu anda 1-2 dakika kadar daha çırpıp ocaktan alıyoruz. Hazırladığımız krema sert olacak. 
Bademli Armutlu Pasta Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Keki İçin:
3 Adet Yumurta
5 Yemek Kaşığı Toz Şeker
3 Yemek Kaşığı Un
Yarım Çay Bardağı Su
1 Paket Vanilya
1 Paket Kabartma Tozu
Kreaması İçin:
2 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Nişasta
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1 Paket Vanilya
2 Yemek Kaşığı Köpürtülmüş Krem Şanti
İç Harcı İçin:
3 Adet Armut
1 Çay Bardağı Toz Şeker
3 Adet Karanfil
Üzeri İçin:
File Badem
Çikolata Sos

 
Hazırlanışı:
 

İlk olarak kremamızı hazırlıyoruz. Tenceremize süt, un, nişasta ve şekeri boşaltıp çırpma teliyle karıştırmaya başlıyoruz. Göz göz olduğu anda 1-2 dakika kadar daha çırpıp ocaktan alıyoruz. Hazırladığımız krema sert olacak.

Yani tahta kaşığımızı ters çevirdiğimizde kaşıktan dökülmeyecek şekilde olmalıdır. Soğuduktan sonra içine 2 yemek kaşığı köpürtülmüş şantiyi ilave edip, mikserle 2-3 dakika çırpıyoruz. Tamamen özdeşleşmesi gerekli.

Burada kremanın sert olmasındaki amaç; armut tadının ve kremanın tadının ayrı ayrı damakta fark edilmesini sağlamaktır. Kekimizi hazırlamaya başlarken 3 adet yumurtamızı karıştırma kabımıza kırıyoruz ve 5 yemek kaşığı şekerimizi de üzerine boşalttıktan sonra mikserimizle beyazlaşana kadar çırpıyoruz.

Yarım çay bardağı suyu ilave edip 2 dakika kadar daha mikserimizi çalıştırıyoruz. Ve en son olarak eleğimize unu,kabartma tozunu ve vanilyayı boşaltıp, kabımızın yükseğinden eliyoruz. (Unu elekten geçirmenin ve biraz yüksekten yapmamızda ki amaç; kekimizin daha güzel kabarmasını sağlamaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da kek harcımıza unumuzu ilave ettikten sonra çok karıştırmamaktır, bu durum kabarmayı engeller.)

Hazırladığımız harcımızı yağlı kağıt serdiğimiz kilitli yuvarlak kek kalıbımıza döküp 18o derecelik fırınımıza veriyoruz. Burada önemli bir nokta daha belirtmek isterim ki; kekimiz fırındayken üzeri hafiften kızarmaya başlayınca ve kabardığında fırınımızın derecesini 160 dereceye getiriyoruz.

Buradaki amaç kekimizin kenarların kurumaması ve kekimizin daha yumuşak olmasını sağlamaktır. Kekimizin pişip pişmediğini anlamak için kekimize kürdan batırıyoruz. Eğer kürdana hamur yapışmıyorsa, kekimizi fırından çıkartıp soğumaya bırakıyoruz.

Artık iç harcımızı hazırlamaya geçiyoruz. Armutlarımızın kabuklarını soyuyoruz. İki tarafının da uçlarını kesip, çekirdeklerini çıkartarak 4’e bölerek tenceremize alıyoruz. Üzerine 1 çay bardağı şekerimizi ve karanfilimizi de ilave ederek su koymadan, kendi suyuyla pişmesi için ocağın altını kısarak, pişmeye bırakıyoruz.

File bademlerimizi de fırın tepsimize alarak fırında 2-3 dakika kızarmasını sağlıyoruz. Artık pastamızı hazırlayabiliriz. Soğuyan kekimizi ortadan 2’ye kesiyoruz.servis tabağımızın üzerine kilitli kek kalıbımızın altını çıkartarak yerleştiriyoruz.

Kestiğimiz yarım kekimizi içerisine yerleştiriyoruz. Üzerine kremamızın yarıdan çoğunu döküp, yayıyoruz. Kendi suyuyla pişen armutlarımızı kremamızın üzerine diziyoruz. Diğer yarım kekimizi iç kısmı üste gelecek şekilde yerleştiriyoruz.

Armudun şerbetli kalan suyunu üzerine gezdiriyoruz, aroma olsun diye. Kalan kremamızı üzerine yayıyoruz. Fırınladığımız file bademleri üzerine serpiyoruz ve çikolata sosuyla şeritler yaparak pastamızı hazır hale getiriyoruz. Artık yavaş yavaş kenarındaki kek kalıbımızı çıkartabiliriz

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, Bademli Armutlu Pasta Tarifi, pasta tarifleri, oktay usta pasta tarifi, pasta tarifi, bademli pasta tarifi, armutlu pasta tarifi, bademli yemek tarifleri, armutlu yemek tarifleri, armutlu tatlı tarifleri, bademli tatlı tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
The honesty of your postnig is there for all to see
KdsOhZKHLF|19 Kasım 2012 Pazartesi Saat : 15:29
2
vS4lYu http://www.R3MefQFc6A2q2Ohl8a65pNbpg57gYof4.com
sUJwmboLODi|16 Şubat 2013 Cumartesi Saat : 17:29
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker