Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Bayram Yemek Tarifleri


Dana kavurmayı haşladıktan sonra geniş ve yayvan bir tencereye alıp, kapağı açık bir şekilde pişmeye bırakıyoruz.
Bayram Kavurması Tarifi

Dana kavurmayı haşladıktan sonra geniş ve yayvan bir tencereye alıp, kapağı açık bir şekilde pişmeye bırakıyoruz. 
Bayram Kavurması Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

3 Kg Dana Eti
300 Gram Kuyruk Yağı
Tuz
Tane Karabiber

 
Hazırlanışı:
 

Kuşbaşı olarak doğradığımız eti düdüklüye koyup, üzerini örtecek kadar su ilave edip, haşlıyoruz. Dana kavurmayı haşladıktan sonra geniş ve yayvan bir tencereye alıp, kapağı açık bir şekilde pişmeye bırakıyoruz.

Doğradığımız kuyruk yağını tavaya alıyoruz. Kuyruk yağı eridikten sonra, kıkırdağını süzerek yağsız olarak pişirdiğimiz dana kavurmanın üzerine boşaltıyoruz. 2 tatlı kaşığı kadar tuz ilave ediyoruz. Tane karabiberi değirmenden çekiyoruz.

Tahta kaşığımızla karıştırıp, servis tabağımıza alıyoruz. Sıcak olarak servis ediyoruz.

Kavurma Hakkında Bilgiler:

Kıyma etini hazırlarken dananın döşünden seçiyoruz. Kıymanın içinde sırt kısmı olmamalıdır. Üzerindeki sinirleri almalıyız. En iyi kıyma az yağlı olmalıdır.

Kavurma yapacağımız eti hazırlarken, butun iç kısmından seçiyoruz. Kavurma daha yumuşak olacaktır. Antrikot eti ile ilgili olarak; Antrikot etinin ortası yağlıdır. Antrikot eti dövülmez ve ince kesilmelidir.

Antrikot eti, bonfile etden daha lezzetlidir. Antrikot eti pişirilirken; iki taraflı tuz serpiyoruz. Tek taraflı olarak bir tarafına tane karabiberi değirmenden çekiyoruz. Biberiye koyuyoruz. Ve ızgara tavaya sıvıyağ dökerek pişiriyoruz.

Burada pişirme ile ilgili olarak da önemli bir nokta belirtmek isteriz ki; eti tavada tek taraflı olarak pişiriyoruz. Yani ilk önce tavanın sağ tarafına ete tuz döktüğümüz yeri alta gelecek şekilde koyuyoruz. Daha sonra eti tavanın sol tarafına alarak biberiye ve karabiber döktüğümüz yeri pişiriyoruz.

Ve bu şekilde tavanın bir sağ, bir sol tarafına alarak pişiriyoruz. Bu şekilde pişirdiğimizde etimiz daha yumuşak olacaktır.

Kavurma Hazırlarken Dikkat Etmemiz Gerekenler :

Bayramlık kavurmayı hazırlarken dana etinden hazırlıyorsak, kuşbaşı olarak doğradığımız eti düdüklüye koyup, üzerini örtecek kadar su ilave edip, haşlıyoruz. Dana kavurmayı haşladıktan sonra geniş ve yayvan bir tencereye alıp, kapağı açık bir şekilde pişmeye bırakıyoruz.

Doğradığımız kuyruk yağını tavaya alıyoruz. Kuyruk yağı eridikten sonra, kıkırdağını süzerek yağsız olarak pişirdiğimiz dana kavurmanın üzerine boşaltıyoruz. Tuz ilave ediyoruz. Tane karabiberi değirmenden çekiyoruz. Tahta kaşığımızla karıştırarak sıcak olarak servis ediyoruz.

Burada önemli bir ayrıntı kavurma yerken ve yedikten sonra soğuk bir şeyle içmeyin. Midenizin rahatsız olmaması için mümkünse sıcak bir şeyler içmeliyiz. Bayramlık kavurmayı kuzu etinden hazırlıyorsak; Kuzu etini küçük küçük kuşbaşı şeklinde doğruyoruz.

Tenceremize doğradığımız eti boşaltıyoruz. Yarım çay bardağı su ilave ederek tencerenin kapağı açık şekilde pişmeye bırakıyoruz. Kuyruk yağını küçük küçük doğrayıp, başka bir tavaya alıyoruz. Kuyruk yağı eridikten sonra, kıkırdağıyla birlikte etin pişmesine yakın tencereye boşaltıyoruz.

Etimiz piştikten sonra tuz serpip, karabiberi değirmenden çekiyoruz. Ve servise hazırlıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, oktay usta kavurma tarifi, oktay usta bayram yemekleri, bayram yemek tarifleri, bayram kavurması tarifi, kavurma yemekleri, kavurma tarifleri, kavurma nasıl pişirilir, kolay kavurma tarifleri, dana kavurması, kuzu kavurması tarifi, süper kavurma tarifi, ilginç kavurma tarifi, et kavurması, et hakkında bilmemiz gerekenler, kurban hakkında bilmemiz gerekenler

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
Allahallah, ben kf6tfc bir zamanına mı gelmiştim acaba, Sur Kebap'ın, hie7 iyi bir izlenim bırakmamıştı bende. Sevgilimle yediğimiz iknici akşam yemeğiydi (romantik değil, biliyorum;)), belki onun ie7in dikkat etmemiş de olabilirim yemeklerin lezzetine, bilemedim şimdi;) Yine de tavsiyelerinizi e7ok f6nemsiyorum, bir kere daha şans vereceğim oraya.Yazılarınızı keyifle okuyorum, gee7 oldu ama iyi yıllar diliyorum size.Sevgiler.p.s.: Sur Kebap ve muadillerinin (o civardaki diğer kebape7ılar) benim damak tadıma hitap etmemesinin nedeni etlerinin bana e7ok yağlı ve ağır gelmesi de olabilir tabii. Siirt usulfc kebap f6yle oluyormuş sanırım, diğer herkes beğeniyorsa bende bir sorun olabilir peke2le2;)
udhhdwlppzohbGFXOFc|27 Aralık 2012 Perşembe Saat : 00:24
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker