Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Bayram Yemek Tarifleri


Büyük bir tencereye su koyup, kaynatıyoruz. Kara lahanayı kaynar suda 5 dakika kadar haşlıyoruz. Kevgir yardımıyla ...
Kara Lahana Sarması Tarifi

Pirinci yıkıyoruz. Süzgeçte bekletip, suyunu süzdürüyoruz. İç harcı hazırlamaya başlıyoruz. Soğanları küp küp doğruyoruz. Maydanozu, dereotunu ve taze naneyi ince ince kıyıyoruz. 
Kara Lahana Sarması Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Bağ Kara Lahana
1 Su Bardağı Pirinç
1 Kase Yarma Mısır
1 Tutam Dereotu
1 Tutam Maydanoz
1 Tutam Nane
2 Adet Soğan
1 Çorba Kaşığı Domates Salçası
1 Çorba Kaşığı Biber Salçası
Tuz
Karabiber
Sıvıyağ
Su

 
Hazırlanışı:
 

Büyük bir tencereye su koyup, kaynatıyoruz. Kara lahanayı kaynar suda 5 dakika kadar haşlıyoruz. Kevgir yardımıyla kaynar sudan çıkardığımız kara lahanayı soğuk suya alıyoruz. 2 dakika kadar da soğuk suda bekletiyoruz.

Ve sonrasın da süzgece alıp, suyunu süzdürüyoruz. Pirinci yıkıyoruz. Süzgeçte bekletip, suyunu süzdürüyoruz. İç harcı hazırlamaya başlıyoruz. Soğanları küp küp doğruyoruz. Maydanozu, dereotunu ve taze naneyi ince ince kıyıyoruz.

Doğradığımız yeşillikleri ve soğanları karıştırma kabına alıyoruz. Suyunu süzdürdüğümüz pirinci de karıştırma kabına alıyoruz. Haşlanmış yarma mısırı da ilave ediyoruz. Salçaları boşaltıyoruz. Tuzunu, karabiberini ilave ediyoruz.

Zeytinyağı da ilave ettikten sonra elimizle karıştırıyoruz. Kara lahana yapraklarının sap kısımları ve sert olan kısımlarını kesiyoruz. Kara lahananın ayırdığımız sap ve sert kısımlarını tencerenin alt kısmına yerleştiriyoruz. Sarma durumuna göre, yapraklar eğer büyükse ikiye kesiyoruz.

Yaprağın kenar kısmına iç harçtan koyarak rulo şeklinde sarıyoruz. Yaprak ve lahana sarması yapar gibi. Hazırladığımız rulo şeklindeki sarmaları tenceremize diziyoruz. Üzerine zeytinyağı gezdiriyoruz. Tencerenin bir kenarından su ilave ediyoruz. Tuzunu serpiyoruz.

Ve sarmaları örtecek şekilde bir tabağı ters çevirerek sarmaları kapatıyoruz ki sarmalar pişerken açılmasın. Tencerenin kapağını kapatarak ocağa alıyoruz. Orta ateşte pişmeye bırakıyoruz.

Arada bir sarmanın pişip pişmediğini kontrol ediyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

Kara Lahana Sarması Tarifi, lahana sarması tarifi, lahana sarmaları, sarma tarifi, sarma tarifleri, oktay usta lahana sarması tarifi, oktay usta sarma tarifi, lahana nasıl sarılır, kara lahana nedir, kara lahana yemekleri, lahana, prinç, mısır, dereotu, biber, karadeniz yemekleri, karadeniz yemek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker