Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Ekmek Tarifleri


Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine şeker ve tuzu serpiyoruz. Karıştırıyoruz.
Bademli Tatlı Çörek Tarifi

Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşayan tereyağını alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. 
Bademli Tatlı Çörek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Tatlı Kaşığı Yaş Maya
3 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Süt
1 Adet Yumurta
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Fiske Tuz
İç Harcı İçin:
1 Tatlı Kaşığı Tarçın
1 Su Bardağı Toz Badem
2 Yemek Kaşığı Toz Şeker
1 Yumurta Akı
Süt
Hamura Sürmek İçin:
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
Üzeri İçin:
Sarı Haşhaş
Yumurta Sarısı

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine şeker ve tuzu serpiyoruz. Karıştırıyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz.

Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşayan tereyağını alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Üzerine sütü boşaltıyoruz. Maya ve tereyağı eriyene kadar un almadan yoğurmaya başlıyoruz.

Maya ve tereyağı eridikten sonra yavaş yavaş unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru bir tabağa koyup, üzerine streç film kapatıyoruz. Mayalanmaya bırakıyoruz.

Ayrı bir tarafta iç harcı hazırlamaya başlıyoruz. Bir kaseye toz şekerini ve tarçını alıyoruz. Üzerine toz bademi boşaltıyoruz. Karıştırıyoruz. Yumurta akını da ilave ediyoruz. Biraz da süt ilave ederek karıştırıyoruz. İç harcın kıvamı yumuşak olmalıdır. Mayalan hamuru tezgaha alıyoruz.

Hamurun üzerine un serpiyoruz. Merdane yardımıyla hamuru açıyoruz. Kurşun kalem kalınlığında hamuru açıyoruz. Hamurun üzerine tereyağını sürerek yediriyoruz. Tereyağı sürdükten sonra da hazırladığımız iç harcı hamurun kenar kısmını boş bırakarak, yayarak sürüyoruz.

İç harcı da sürdükten sonra da hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlı kağıdı yuvarlak fırın tepsi ebatlarında kesiyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini ters çeviriyoruz. Yağlı kağıdı üzerine seriyoruz. Rulo şeklindeki hamuru yağlı kağıdın üzerine alıyoruz.

Hamurun iki ucunu birleştirerek hamuru halka şeklinde birleştiriyoruz. Hamurun dış halkasından bir parmak aralıklarla bıçakla kesikler atıyoruz. Çöreğin üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Sarı haşhaş serpiyoruz. Daha sonra önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

bademli tatlı çörek tarifi, oktay usta bademli tatlı çörek tarifi, resimli bademli tatlı çörek tarifi, yemek oyunları, oktay usta ve yeşil elma, nihal salda kimdir, fındıklı tatlı çörek tarifi, elmalı çörek tarifi, sosisli çörek tarifi, cevizli tahinli çörek, yumurtalı çörek tarifi, tatlı kek tarifleri, nihal salda ve türkü şöleni, tatlı çörek tarifleri, çörek tarifleri resimli, tatlı çörekler, resimli çörek tarifi, yemek sepeti, ekmek tarifleri, açma tarifleri, poğaça tarifleri, değişik çörek tarifleri, kakaolu tatlı poğaça, kolay çörek tarifi, patatesli çörek tarifi resimli, çemenli çiçek çörek tarifi, kurabiye tarifleri, tatlı çörek tarifi, salatalar, içecekler, reçel tarifleri, kolay çörek tarifleri, çörek tarifleri oktay usta, resimli çörek tarifleri, cevizli çörek tarifleri, nihal salda nerede, börek tarifleri, poğaça tarifleri, peynirli çörek tarifleri, karanfilli mudurnu çöreği, börek çörek tarifleri, resimli çörek tarifleri, kolay poğaça tarifleri, oktay usta, nihal salda ve yeni albümü, oktay usta ve pratik çörek tarifleri, hamur işi tarifleri, aperatif yemek tarifleri, diyarbakır çöreği, özel tarifler, özel gün yemek tarifleri, mezeler, oktay usta çörek tarifi, kolay çörek tarifleri resimli, çörek tarifleri tarifi, kolay pasta tarifleri oktay usta, kolay corek

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker