Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Ekmek Tarifleri


Karıştırma kabına çavdarlı unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Kuru mayayı boşaltıyoruz.
Çavdarlı Ekmek Tarifi

Üzerine azar azar ılık su ilave ederek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz.



 
Çavdarlı Ekmek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

500 Gram Çavdarlı Un
Yarım Paket Kuru Maya
2 Tatlı Kaşığı Tuz
Ilık Su
Üzerine Sürmek İçin:
Su Veya Süt
1 Çay Bardağı Kepekli Un Veya Kepek

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına çavdarlı unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Kuru mayayı boşaltıyoruz.

Karıştırarak harmanlıyoruz. Üzerine azar azar ılık su ilave ederek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru yuvarlayarak, bir tabağa alıyoruz. Ekmeği istediğiniz şekillerde de hazırlayabilirsiniz.

Üzerine streç film kapatıp mayalanmaya bırakıyoruz. Hamur mayalanmaya başladıktan sonra geniş bir tepsinin zeminine fırça ile sıvıyağ sürüyoruz. Hamuru yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Tekrardan üzerini örterek, ılık bir ortamda mayalanmaya bırakıyoruz.

Bu arada fırının derecesini 240 dereceye getiriyoruz. Isıya dayanıklı bir kaseye yada fırın kabına su koyup, fırının içerisine yerleştiriyoruz. Böylece ekmeğimiz pişerken daha yumuşak ve içini çekerek pişecektir.

Ekmeği pişireceğimiz tepsiyi yağlıyoruz. Üzerine kepekli un serpiyoruz. Ekmek hamurunu dikkatlice yerleştiriyoruz. Ekmeğin üzerine eve kenarlarına dikkatlice su veya süt sürüyoruz. Ve üzerine de kepekli un serpiyoruz.

Daha sonra ekmeğin üzerine bıçakla kesikler atıyoruz. Ardından önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 15 dakika sonra fırının derecesini 220’ye düşürüyoruz. Ve yaklaşık olarak 1 saat pişiriyoruz.

Pişen ekmeğimizi fırından çıkartıyoruz. Üzerine temiz bir havlu örtüp, ekmeği bir müddet dinlendiriyoruz. Daha sonra dilimleyerek servise hazırlıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

çavdarlı ekmek tarifi, siden gelen çavdarlı ekmek tarifi, prtaik çavdarlı ekmek tarifi, oktay usta ve yeşil elma, yemek oyunları, çavdar ekmeği tarifi, kepekli ekmek yapımı, çavdar ekmeği yemek tarifi, kolay çavdar ekmeği tarifi, çavdar ekmeği yemek tarifleri, resimli çavdar ekmeği, çavdar ekmeği hamur işleri, çavdar ekmeği yemekleri, bayat ekmek tarifleri, makinede çavdar ekmeği, değişik ekmek tarifleri, kepek ekmek ürünleri, ekmek tarifleri, kahvaltı tarifleri, bayat ekmek tarifleri, cavdar ekmeği, tavada mısır ekmeği tarifi, karadeniz den mısır ekmeği tarifi, karadeniz usulü mısır ekmeği tarifi, hamsili ekmek tarifi, mısır ekmeği tarifi resimli, mayalı mısır ekmeği tarifi, özl tarifler, özel gün yemek tarifleri, hamur işi tarifleri, çiçek ekmek tarifi, dereotlu mısır ekmeği tarifi, mısır ekmeği yapılışı, tavada mısır ekmeği tarifi, karadeniz den mısır ekmeği tarifi, karadeniz usulü mısır ekmeği tarifi, ekmek pastası tarifi, mısır ekmeği tarifi resimli, mayalı mısır ekmeği tarifi, mısır ekmeği yapılışı, kuymak tarifi, kepek ekmeğinin faydaları, kepek ekmeğinin zararları, börek tarifi, küre tv, yemek sepeti, katıklı ekmek tarifi, mısır ekmeğinin faydaları, kepek ekmeğinin kalorisi, mısır ekmeğinin yararları, çavdar ekmeği kansızlık yaparmı, çavdar ekmeğinin kalorisi, çavdar ekmeği

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker