OKtay Ustam


Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Reçel Tarifleri

Çileklerin saplarını ayıklayıp, yıkıyoruz. Suyunu süzdürüyoruz. Geniş bir tencereye suyu boşaltıyoruz.
Çilek Reçeli Tarifi

Üzerine şekeri ilave edip, kaynamaya bırakıyoruz. Şeker ve su kaynayıp, kıvamın aldıktan sonra üzerine çilekleri ilave ediyoruz. 
Çilek Reçeli Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Toz Şeker
1 Kilogram Çilek
3,5 Su Bardağı Su
1 Adet Limon Suyu

 
Hazırlanışı:
 

Çileklerin saplarını ayıklayıp, yıkıyoruz. Suyunu süzdürüyoruz. Geniş bir tencereye suyu boşaltıyoruz.

Üzerine şekeri ilave edip, kaynamaya bırakıyoruz. Şeker ve su kaynayıp, kıvamın aldıktan sonra üzerine çilekleri ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Reçeli tahta kaşıkla karıştırmıyoruz. Metal bir kaşıkla karıştırıyoruz.

Reçel pişerken köpüklenecektir. Burada dikkat etmemiz gereken, köpüğü pişerken almıyoruz. Reçelin kıvamı koyulaşıp, kıvamını aldıktan sonra üzerine 1 adet limonun suyunu sıkıyoruz. 3-4 dakika daha kaynatıp, ocağın altını kapatıyoruz.

Soğumaya bırakıyoruz. Bu arada reçelin üzerindeki köpükleri almak için, havlu peçeteyi reçelin üzerine gelecek şekilde iki kat katlıyoruz. Reçelin üzerine hafifçe örtüp, kaldırıyoruz. Böylece reçel berrak bir renk alacak, köpükleri gidecektir.

Reçelin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra, kavanozlara dolduruyoruz. Fakat reçel soğuyana kadar reçelin kapağını kapatmıyoruz. Reçelin küflenmemesi için, kavanozun ağzı büyüklüğünde bir yağlı kağıt kesiyoruz.

Yağlı kağıda zeytinyağı sürüyoruz. Reçel soğuduktan sonra ilk önce yağlı kağıdı kavanozun üzerine kapatıyoruz. Daha sonra da kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Serin ve güneş görmeyen bir ortamda reçelleri muhafaza ediyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

çilek reçeli tarifi, oktay usta çilek reçeli tarifi, resimli çilek reçeli tarifi, yemek oyunları, pratik çilek reçeli tarifi, nilgün tatlı kimdir, çilek reçelinin yapılışı, incir reçeli yapımı, aperatif yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, portakal kabuğu reçeli tarifi, olgun incir reçeli tarifi, taze incir reçeli tarifi, kuru incir reçeli tarifi, oktay usta incir reçeli tarifi, nilgün tatlı nerede, incir reçeli izle, yemek sepeti, kolay reçel tarifleri, havuç reçeli, portakal kabuğu reçeli tarifleri, ilginç yemek tarifleri, değişik yemek tarifleri, zencefil reçeli tarifi, mezeler, salatatar, kahvaltı tarifleri, özel tarifler, pasta tarifleri, kek tarifleri, kurabiye tarifleri, nilgün tatlı ve değişik yemek tarifleri, çilek reçeli tarifi oktay usta, reçel tarifleri, nilgün tatlı ve reçel tarifleri, girit yemek tarifleri, ege yemekleri, yöresel yemek tarifleri, oktay usta ve pratik reçel tarifleri, üzümlü elma reçeli tarifi, reçel meyve reçelleri, meyve reçelleri yapımı, köy reçelleri, kayısı reçel tarifleri, resimli reçel tarifleri püf noktaları, değişik reçel tarifleri, şeftali reçeli, vişne reçeli, kayısı reçeli, reçel yapımı

 
Geri      Ana Sayfa      
#
Geriİleri
#

Magazin Haberleri
Sitene Tarif Ekle
acelegelsin.com Oktay Usta Yemek Kitaplari
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberler
anne cocuk sagligi
Tariflerimize Daha Kolay Erisin
oktayustam.com Webutation