Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Reçel Tarifleri
Çilek reçeli tarifimiz, programımıza konuk olarak gelen Nilgün Tatlı Hanımefendi tarafından yapılmıştır.
Çilek Reçeli Tarifi

Hazırlayacağımız çilek reçeli tarifimiz, diğer reçel tariflerinden biraz farklı. Her zaman yapmış olduğumuz reçel tariflerinde, meyvelerin üzerine şekeri döküp, 1 gece bekletiriz. 
Çilek Reçeli Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Toz Şeker
1 Kilogram Çilek
3,5 Su Bardağı Su
1 Adet Limon Suyu

 
Hazırlanışı:
 

Çilek reçeli tarifimiz, programımıza konuk olarak gelen Nilgün Tatlı Hanımefendi tarafından yapılmıştır.

Hazırlayacağımız çilek reçeli tarifimiz, diğer reçel tariflerinden biraz farklı. Her zaman yapmış olduğumuz reçel tariflerinde, meyvelerin üzerine şekeri döküp, 1 gece bekletiriz. Ve ertesi gün kaynatıp, reçelimizi pişiririz.

Meyve kendi suyunu bırakacağı için, ekstradan da su koymayız. Ama bugün yapacağımız çilek reçeli tarifinde önce reçelimizin şerbetini hazırlayıp, ardından da kaynayan şerbete çileklerimizi ekleyeceğiz. Eğer vaktiniz varsa, 1 gece meyveleri şeker de bekletip, ertesi gün pişirebilirsiniz.

Ancak meyvelerin bekleme imkanı yoksa ve sizin de fazla vaktiniz yoksa bu şekilde de çilek reçelinizi hazırlayabilrsiniz. Hazırlayacağımız çilek reçeli tarifimiz için, orta boy çileklerden seçiyoruz. Çileklerin sulanmaması için, ilk önce saplarını ayıklayıp, daha sonra çilekleri yıkıyoruz.

Bu şekilde yaptığımızda, hem çilekler sulanmayacaktır. Hem de saplarınınkenarlarında kum kalıntısı kalmayacaktır. Haydi çilek reçelimizi hazırlamaya başlayalım. Çileklerin saplarını ayıklayıp, yıkıyoruz. Suyunu süzdürüyoruz. Geniş bir tencereye suyu boşaltıyoruz.

Üzerine şekeri ilave edip, kaynamaya bırakıyoruz. Şeker ve su kaynayıp, kıvamın aldıktan sonra üzerine çilekleri ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Reçeli tahta kaşıkla karıştırmamaya dikkat ediyoruz. Metal bir kaşıkla karıştırıyoruz.

Reçel pişerken köpüklenecektir. Burada dikkat etmemiz gereken, köpüğü pişerken almıyoruz. Reçelin kıvamı koyulaşıp, kıvamını aldıktan sonra üzerine 1 adet limonun suyunu sıkıyoruz. 3-4 dakika daha kaynatıp, ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.

Bu arada reçelin üzerindeki köpükleri almak için, havlu peçeteyi reçelin üzerine gelecek şekilde iki kat katlıyoruz. Reçelin üzerine hafifçe örtüp, kaldırıyoruz. Böylece reçel berrak bir renk alacak, köpükleri gidecektir. Reçelin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra, kavanozlara dolduruyoruz.

Fakat reçel soğuyana kadar reçelin kapağını kapatmıyoruz. Reçelin küflenmemesi için, kavanozun ağzı büyüklüğünde bir yağlı kağıt kesiyoruz. Yağlı kağıda zeytinyağı sürüyoruz.

Reçel soğuduktan sonra ilk önce yağlı kağıdı kavanozun üzerine kapatıyoruz. Daha sonra da kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Serin ve güneş görmeyen bir ortamda reçelleri muhafaza ediyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

çilek reçeli tarifi, oktay usta çilek reçeli tarifi, resimli çilek reçeli tarifi, yemek oyunları, pratik çilek reçeli tarifi, nilgün tatlı kimdir, çilek reçelinin yapılışı, incir reçeli yapımı, aperatif yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, portakal kabuğu reçeli tarifi, olgun incir reçeli tarifi, taze incir reçeli tarifi, kuru incir reçeli tarifi, oktay usta incir reçeli tarifi, nilgün tatlı nerede, incir reçeli izle, yemek sepeti, kolay reçel tarifleri, havuç reçeli, portakal kabuğu reçeli tarifleri, ilginç yemek tarifleri, değişik yemek tarifleri, zencefil reçeli tarifi, mezeler, salatatar, kahvaltı tarifleri, özel tarifler, pasta tarifleri, kek tarifleri, kurabiye tarifleri, nilgün tatlı ve değişik yemek tarifleri, çilek reçeli tarifi oktay usta, reçel tarifleri, nilgün tatlı ve reçel tarifleri, girit yemek tarifleri, ege yemekleri, yöresel yemek tarifleri, oktay usta ve pratik reçel tarifleri, üzümlü elma reçeli tarifi, reçel meyve reçelleri, meyve reçelleri yapımı, köy reçelleri, kayısı reçel tarifleri, resimli reçel tarifleri püf noktaları, değişik reçel tarifleri, şeftali reçeli, vişne reçeli, kayısı reçeli, reçel yapımı

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker