close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamurlu Tatlı Tarifleri


Bir bütün ekmek kadayıfının yanlamasına ortadan ikiye kesiyoruz. Tatlımızda yarısını kullanacağız.
Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi

 

Geniş ve büyük bir tepsiye ekmek kadayıfının iç kısmı alta gelecek şekilde yerleştiriyoruz.

 
Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

7,5 Su Bardağı Toz Şeker ( 1250 Gram Toz Şeker)
7,5 Su Bardağı Su(1,5 Litre Su)
Yarım Ekmek Kadayıfı
1 Adet Limon
Servisi İçin:
Kaymak
Yeşil Fıstık

 
Hazırlanışı:
 

Bir bütün ekmek kadayıfının yanlamasına ortadan ikiye kesiyoruz. Tatlımızda yarısını kullanacağız.

Geniş ve büyük bir tepsiye ekmek kadayıfının iç kısmı alta gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Daha sonra tepsiyi çeşmenin altına yerleştirip, bolca ıslatıyoruz.

Burada dikkate etmemiz gereken, çeşmeyi tanzikli açmamamız ve ekmek kadayıfının yırtılmamasına dikkat etmemizdir. Ekmeği iyice ıslatıp, bir müddet suda bekletiyoruz. Diğer taraftan 7, 5 su bardağı toz şekerin içinden 5 yemek kaşığı kadar şekeri bir tavaya alıyoruz.

Kalan şekeri de tencereye boşaltıyoruz. Üzerine 6,5 su bardağı boşaltıp, şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. 5 yemek kaşığı şekeri çelik bir tavaya alıyoruz. Kısık ateşte şekeri eritiyoruz. Şeker eriyip karamel olduktan sonra üzerine 1 su bardağı soğuk su döküp, karamelli şerbeti hazırlıyoruz.

Diğer tencerede kaynayan şerbetin üzerine karamel halindeki şerbeti boşaltıp, kaynatıyoruz. Kaynayan şerbeti ocaktan alıp, ılınmaya bırakıyoruz. Diğer tarafta ıslanan ekmeğin suyunu süzdürüp, ocağın üzerine alıyoruz. Ocağın altını kısık ateşte yakıyoruz.

Ilıyan şerbetten kepçe ile ekmek kadayıfının üzerine gezdirerek döküyoruz. Şerbetin yarıdan fazlasını döküyoruz. Bu sırada tatlıda yavaş yavaş kaynamaya başlayacaktır. Şerbetin yarısından fazlasını döktükten sonra, tepsinin kenarında kalan şerbetleri büyük kaşıkla alarak tatlının üzerine döküyoruz.

1 adet limonu dilimliyoruz. Tatlının üzerine limonları aralıklı diziyoruz. Tatlının üzerine şerbeti kolay çekmesi için, kürdan batırıyoruz. Kenardaki şerbetleri kaşıkla alırken, ekmeğin yırtılmamasına dikkat ediyoruz.

Yarım saat bu şekilde sürekli kenardaki şerbetleri ekmek kadayıfının üzerine döküyoruz. Daha sonra kalan şerbeti de ekmek kadayıfının üzerine boşaltıp, aynı işleme devam ediyoruz.

Tatlımız yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika da pişecektir. Tatlımız kıvamını aldıktan sonra ocaktan dikkatlice alıyoruz. Ilıdıktan sonra üzerine kaymakları yerleştiriyoruz. Yeşil fıstık serperek tatlımızı servise hazırlıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi, oktay usta kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi, kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi oktay usta, yeşil elma, kremalı ekmek kadayıfı, küre tv, kaymaklı ekmek kadayıfı yemek, kaymaklı ekmek kadayıfı hamuru, kaymakli ekmek kadayifi tarifi, serdem coşkun kimdir, ekmek kadayifi hamurunun tarifi, elmalı kadayıflı top kadayıf, kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi, ekmek kadayıfı tarifi, serdem coşkun nerede, ekmek kadayıfı hamuru nasıl yapılır, ekmek kadayıfı nasıl yapılır video, ekmek kadayıfı nasıl pişirilir, ekmek tatlısı nasıl yapılır, oktay usta, serdem coşkun ve oktay usta, sütlü sarma kadayıf, etimek tatlısı, sütlü tatlılar, soğuk tatlılar, şerbetli tatlılari tatlı ustası, kolay yemek tarifleri, pratik tatlılar, serrdem coşkun ve son albümü

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Hamurlu Tatlı Tarifleri
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker