close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Özel Tarifler > Osmanlı Lezzetleri


Orta boy tencerenin yarısından fazlasına kadar su dolduruyoruz. Üzerine 1 akse böğürtleni atıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz.
Böğürtlen Peltesi Tarifi

 

Böğürtlenler yumuşayıp, rengini bıraktıktan sonra üzerine toz şekerini boşaltıyoruz.

 
Böğürtlen Peltesi Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kase Böğürtlen
Toz Şeker
Nişasta
Su
Dolmalık Fıstık

 
Hazırlanışı:
 

Orta boy tencerenin yarısından fazlasına kadar su dolduruyoruz. Üzerine 1 akse böğürtleni atıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Böğürtlenler yumuşayıp, rengini bıraktıktan sonra üzerine toz şekerini boşaltıyoruz.

Nişastayı ayrı bir kaseye alıyoruz. Üzerine az su dökerek nişastanın kıvamını açıyoruz. Böğürtlen ve şeker karışımı tamamlandıktan sonra üzerine nişastalı su karışımını boşaltıyoruz. Karıştırarak pişiriyoruz. Böğürtlenin kıvamı koyulaştıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Dikdörtgen cam fırın kabına boşaltıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Pelte soğuduktan sonra üzerine dolmalık fıstık serpiyoruz. Servise hazırlıyoruz. Burada miktar veremiyoruz. Fakat azar azar miktarlarla kıvamını ayarlayabilirsiniz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

böğürtlen peltesi tarifi, resimli böğürtlen peltesi, osmanlı yemek tarifleri, osmanlı lezzeti, ramazan yemek tarifleri, böğürtlen şerbeti tarifi, ramazan ayı yemekleri, yemek sepeti, yemek oyunları, böğürtlen peltesi nasıl yapılır, böğürtlen peltesi yapılışı, oktay usta yemek tarifleri, pelte tarifleri, şeftalili osmanlı şerbeti tarifi, üzüm peltesi tarifi, böğürtlen reçeli, nilgün tatlı kimdir, nilgün tatlı nerede, nilgün tatlı kiminle, oktay usta ve nilgün tatlı

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker