Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamurlu Tatlı Tarifleri


Yarım ekmek kadayıfını geniş bir tepsiye alıyoruz. Ocakta kullanabileceğimiz bir sini de olabilir.
Şantili Vişneli Ekmek Kadayıfı Tarifi

 

Ekmek kadayıfını ıslattıkça, ekmek kadayıfı şişerek genişleyecektir.

 
Şantili Vişneli Ekmek Kadayıfı Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kase Vişne
7 Su Bardağı Toz Şeker
Yarım Ekmek Kadayıfı
7,5 Su Bardağı Su (1,5 Litre Su)
Üzeri İçin:
1 Paket Köpürtülmüş Şanti
Yeşil Fıstık

 
Hazırlanışı:
 
Yarım ekmek kadayıfını geniş bir tepsiye alıyoruz. Ocakta kullanabileceğimiz bir sini de olabilir.

Yarım ekmek kadayıfının iç kısmı altta kalacak şekilde tepsiye yerleştirip, bol suyla ıslatıyoruz. Ekmek kadayıfını ıslattıkça, ekmek kadayıfı şişerek genişleyecektir. Ekmek kadayıfını ıslatıp, bir müddet bekletiyoruz.

Bu arada şerbetini hazırlamaya başlıyoruz. Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri döküyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. Ekmek kadayıfı ıslandıktan sonra suyunu süzdürüyoruz. Ekmeği parçalamamaya dikkat ediyoruz.

Daha sonra tepsiyi ocak üzerine alıyoruz. Kaynayan şerbetin altını kapatıyoruz. Şerbetten kepçe ile alarak ekmek kadayıfını şerbetliyoruz. Ekmeği sade şerbetle biraz ıslattıktan sonra şerbetin olduğu tencereye cevizi boşaltıyoruz.

Şerbeti kaynatıyoruz. Böylece vişneler şerbete rengini verecektir. Daha sonra vişnelerle birlikte şerbetten kepçe ile ekmek kadayıfının üzerine boşaltıyoruz. Şerbeti aralıklı olarak döküyoruz. Hepsini bir anda boşaltıyoruz.

Ekmek kadayıfının tepsisindeki şerbetleri de geniş bir kaşıkla alarak ekmek kadayıfının üzerine döküyoruz. Bu işlemi sürekli yapıyoruz. Bu arada ekmek kadayıfını kısık ateşte pişirmeye dikkat ediyoruz.

Ekmek kadayıfının üzerine aralıklı olarak şerbetin tamamını boşaltıyoruz. Ve bir yandan da kenarda biriken şerbeti, sürekli ekmek kadayıfının üzerine döküyoruz. Ekmek kadayıfı tatlımız yaklaşık olarak 1 saatte pişecektir.

Kenardaki şerbeti çekene kadar pişiriyoruz. Daha sonra ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Köpürtülmüş şantiyi, şanti torbasına dolduruyoruz. Ekmek kadayıfı soğuduktan sonra şanti torbasındaki krem şantiyi sıkarak süslüyoruz.

Yeşil fıstık serpiyoruz. Ardından ekmek kadayıfını dilimleyerek servise hazırlıyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

şantili vişneli ekmek kadayıfı tarifi, oktay usta şantili vişneli ekmek kadayıfı tarifi, oktay usta ve yeşil elma, yemek oyunları, yemek sepeti, kaymaklı ekmek kadayıfı tarifi, ekmek kadayıfı tarifi video, mehmet kemiksiz kimdir, bademli vişneli ekmek tatlısı, mehmet kemiksiz nerede, yalancı ekmek kadayıfı tarifi, ekmek kadayıfı yemek tarifi, vişneli ekmek kadayıfı resimli, ekmek kadayifi tarifi, ekmek kadayıfı hamuru, oktay usta ekmek kadayifi, vişneli kadayıf, mehmet kemiksiz ve yeni albümü, vişneli elma tatlısı, vişneli ekmek tatlısı, özel tarifler, şerbetli tatlılar, oktay usta ve tatlı tarifleri, şantili tarifler, pratik tatlılar, kolay tatlılar, ekmek kadayıfı nedir, sarımsaklı ekmek tarifi oktay usta, ekmek kadayıfı hamuru, kadayıf dolması tarifi, ekmek kadayıfı tarifi, zeytinli ekmek oktay usta, ekmek nasıl yapılır

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Hamurlu Tatlı Tarifleri
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker