Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


Fındıkları tepsiye alıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızartıyoruz.
Fındıklı Muhallebili Güllaç Tarifi

 

Kızarttığımız fındıkları doğrayıcıdan geçirerek iri parçalar halinde kırıyoruz.

 
Fındıklı Muhallebili Güllaç Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Litre Süt
10 Yaprak Güllaç
1 Su Bardağı Pudra Şekeri
2 Su Bardağı Toz Şeker
Yarım Çay Bardağı Gül Suyu
Muhallebili İçin:
1 Su Bardağı Fındık
3 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Pirinç Unu
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1 Adet Limon
1 Yemek Kaşığı Nişasta
Üzeri İçin:
Fındık

 
Hazırlanışı:
 
Fındıkları tepsiye alıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızartıyoruz.

Kızarttığımız fındıkları doğrayıcıdan geçirerek iri parçalar halinde kırıyoruz. Güllacın şerbetini hazırlıyoruz. Tencereye 2 litre sütü boşaltıyoruz. Üzerine şekeri döküyoruz. Gül suyunu boşaltıyoruz.

Şeker eriyene kadar ocakta tutuyoruz. Sütün az ılıması yeterli olacaktır. Süt sıcak olduğunda güllaç yaprakları hamurlaşacaktır. Hazırladığımız sütlü şerbetten 1 su bardağı kadar ayırıyoruz. Bu bir bardak sütü, güllacı dinlendirdikten sonra üzerine gezdirerek dökeceğiz.

Ayrı bir tencerede de muhallebiyi hazırlıyoruz. Tencereye 3 su bardağı sütü boşaltıyoruz. Üzerine şekeri, nişastayı ve pudra şekerini boşaltıyoruz. Çırpma teliyle sürekli karıştırarak pişiriyoruz.

Muhallebiyi sıcak sıcak güllacın üzerine dökeceğimiz için, pişme durumunu o şekilde ayarlamamız gerekmektedir. Yuvarlak bir tepsiye güllaç yaprağını alıyoruz. Güllacın parlak yüzü üste gelecek şekilde diziyoruz.

Birinci güllaç yaprağının üzerine sütü kepçe ile gezdirerek döküyoruz. Üzerine biraz da pudra şekeri serpiştiriyoruz. Bu şekilde 5 kat güllaç yapraklarını yerleştiriyoruz. Bu katta hazırladığımız muhallebiyi gezdirerek boşaltıyoruz.

Spatula ile üzerini düzleştiriyoruz. Kırılmış fındıkları serpiştiriyoruz. Fındıkların üzerine 1 adet limonun kabuğunu rendeliyoruz. Pudra şekeri serpiştiriyoruz. Daha sonra üzerine 6. Güllaç yaprağını yerleştiriyoruz. Süt döküyoruz.

Elimizle de hafiften bastırarak sütü güllaca yediriyoruz. Pudra şekeri serpiştiriyoruz. Bu şekilde son güllaca kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Güllacın sütünü çekmesi için dinlendiriyoruz.

Yarım saat kadar dinlendirdikten sonra üzerine ayırdığımız 1 su bardağı sütü gezdirerek döküyoruz. 10 dakika daha dinlendiriyoruz. Daha sonra üzerini çekilmiş fındık ve yeşil fıstıkla süslüyoruz. Servise hazırlıyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

fındıklı muhallebili güllaç tarifi, oktay usta fındıklı muhallebili güllaç tarifi, oktay usta ve yeşil elma, yemek oyunları, yemek sepeti, saray usulü güllaç tarifi, oktay ertuğrul kimdir, oktay ertuğrul nerede, fındıklı güllaç tarifi, güllaç tarifi, güllaç tarifleri, güllaç tarifleri, ilginç güllaç tarifleri, özel tarifler, sarma güllaç, ramazan tatlıları, oktay ertuğrul ve sır albümü, oktay ertuğrul ve kızı melek bal, muhallebili güllaç tarif, sakızlı muhallebili güllaç, resimli muhallebili güllaç, muhallebili güllaç tatlısı, soğuk tatlılar, sütlü tatlılar, elmalı güllaç, sütlü muhallebili güllaç, muhallebili güllaç nasıl yapılır, sakız muhallebili güllaç

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker