Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamur İşi Tarifleri


Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz.
Burmalı Amasya Çöreği Tarifi

 

Ortaya yaş mayayı alıyoruz. Sıvıyağı boşaltıyoruz. Az da ılık su döküyoruz.

 
Burmalı Amasya Çöreği Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Tatlı Kaşığı Yaş Maya
4 Su Bardağı Un
Yarım Çay Bardağı Sıvıyağ
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Ilık Su
Tuz
İç Harcı İçin:
Ceviz
Sıvıyağ
Haşhaş Ezmesi
Üzeri İçin:
Yumurta Sarısı

 
Hazırlanışı:
 
Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz.

Ortaya yaş mayayı alıyoruz. Sıvıyağı boşaltıyoruz. Az da ılık su döküyoruz. Maya eriyene kadar un almadan yoğuruyoruz. Maya eridikten sonra unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hamurun kıvamına göre azar azar ılık su ekleyebilirsiniz. Hazırladığımız hamuru 25 dakika kadar mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamuru 4 eşit bezeye bölüyoruz.

Hamur bezelerinin üzerine un serperek açabildiğimiz kadar açıyoruz. Servis tabağından biraz daha büyük olacak şekilde açılacaktır. Geniş bir kaseye haşhaş ezmesini boşaltıyoruz. Üzerine de kıvamını ayarlamak için sıvıyağ döküyoruz. Karıştırıyoruz.

Cevizleri doğrayıcıdan geçiriyoruz. Açtığımız hamurun üzerine haşhaş ezmesini sürüyoruz. Üzerine de ceviz serpiyoruz. Ardından üzerine ikinci kat hamuru yerleştiriyoruz. Aynı şekilde haşhaş ezmesi sürüyoruz.

Ceviz serpiyoruz. Üçüncü hamuru da üzerine kapatıyoruz. Kalan haşhaş ezmesini de hamurun üzerine sürüyoruz. Cevizleri serpiyoruz. Son kalan hamuru da üzerine kapattıktan sonra elimizle hafiften bastırıyoruz.

20 dakika kadar bekletiyoruz. Bu şekilde hamurlara haşhaş ezmesi daha kolay geçecektir. Hamurun kenarındaki fazla kenarları alarak kare şeklini veriyoruz. Daha sonra 2 parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz.

Kestiğimiz hamurun bir kenarını elimizle tutup, diğer kenarından da kendimize doğru çeviriyoruz. Böylece burma şeklini veriyoruz. Hazırladığımız burma çörekleri tepsinin ortasından başlayarak dolama börek şeklinde döşüyoruz.

Tüm hamur parçalarını aynı şekilde yerleştiriyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ardından önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

burmalı amasya çöreği tarifi, oktay usta burmalı amasya çöreği tarifi, çörek tarifleri, yemek oyunları, yemek sepeti, çikolatalı bükme çörek, amasya çöreği nasıl yapılır, amasya çöreği oktay usta, fırında amasya çöreği, amasya çöreği tarifi, amasya çöreği yemek tarifi, haşhaşlı çörek, amasya çöreği yemek tarifleri, susam ezmeli çörek, fatih koca kimdir, fatih koca nerede, fatih koca ve eserleri , sade çörek tarifleri, kolay çörek tarifleri, şef özgün akgün nerede, çörek tarifleri oktay usta, mısır unlu çörek, resimli çörek tarifleri, cevizli çörek tarifleri, börek tarifleri, poğaça tarifleri, şef özgün akgün kimdir, börek çörek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker