Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Yöresel Yemek Tarifleri


Kuzu kolu parçalıyoruz. Tencereye alıyoruz. Üzerine su dolduruyoruz. Kaynatıyoruz.
Patlıcan Pehli Tarifi

 

Kaynayan etin kara suyunu boşaltıyoruz. Daha sonra etlerin üzerini örtecek kadar temiz su dolduruyoruz.

 
Patlıcan Pehli Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

6 Adet Patlıcan
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Kuzu Kol
6 Adet Köy Biberi
3 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Salça
5 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tane Karabiber
2 Adet Defne Yaprağı
2 Adet Soğan
Sıvıyağ
Tuz
Su

 
Hazırlanışı:
 
Kuzu kolu parçalıyoruz. Tencereye alıyoruz. Üzerine su dolduruyoruz. Kaynatıyoruz.

Kaynayan detin kara suyunu boşaltıyoruz. Daha sonra etlerin üzerini örtecek kadar temiz su dolduruyoruz. 1 tatlı kaşığı kadar tane karabiber serpiyoruz. Soğanı iri parçalar halinde doğrayıp tencereye alıyoruz.

Defne yaprağını ekliyoruz. Eti haşlanmaya bırakıyoruz. Etleri %90 oranında pişiriyoruz. Etlerin pişmesine yakın üzerine tuz serpiyoruz. Ayrı bir tarafta patlıcanların kabuklarını alacalı soyuyoruz. Patlıcanları parmak uzunluğunda dilimliyoruz.

Tavaya patlıcanları kızartmak için sıvıyağ döküyoruz. Yağ kızdıktan sonra üzerine patlıcanları alıyoruz. Kızartıyoruz. Kızarttığımız patlıcanları süzgece alıyoruz. Yağını süzdürüyoruz. Yuvarlak fırın tepsisine kızarttığımız patlıcanları diziyoruz.

Domatesin kabuklarını soymadan yarım ay şeklinde dilimliyoruz. Patlıcanların üzerine domates dilimlerini diziyoruz. Aralara sarımsakları serpiştiriyoruz. Biberlerin çekirdeklerini ayıklıyoruz. Parmak uzunluğundaki köy biberleri de domateslerin üzerine aralıklı diziyoruz.

Diğer taraftan yemeğin sosunu hazırlıyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Üzerine salçayı alıyoruz. Kavuruyoruz. Biraz da su ekleyerek sosun kıvamını ayarlıyoruz. Pişen etin suyundan da ekleyebilirsiniz. Tuz ve karabiber de serpiyoruz.

Hazırladığımız sosu patlıcanların üzerine gezdirerek döküyoruz. Daha sonra pişen etleri de üzerine yerleştiriyoruz. Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağından da etlerin üzerine fırça ile sürüyoruz.

Ardından önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Yaklaşık olarak 1 saatte pişecektir. Fakat her fırının pişirme süresi farklı olduğu için yemeğimizi kontrol ederek pişirelim.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

patlıcan pehli tarifi, oktay usta patlıcan pehli tarifi, patlıcan pehli tarifi oktay usta, yemek oyunları, yemek sepeti, hünkar beğendi, yöresel yemek tarifleri, patlıcanlı yemek tarifleri, sebze yemekleri, etli yemek tarifleri, kebap tarifleri, tavuklu yemek tarifleri, yöresel lezzetler, fatih koca kimdir, fatih koca nerede, fatih koca ve eserleri, çıtır patlıcanlı kebap, şef özgün akgün kimdir, yöresel lezzetler ve oktay usta, şef özgün akgün nerede, şef özgün akgün ve oktay usta, özel tarifler, amasya yemek tarifleri, yöresel tarifler ve oktay usta

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Yöresel Yemek Tarifleri
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker