Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


İlk önce şerbeti hazırlıyoruz. Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri boşaltıyoruz.
Tepside Kadayıf Bastı Tarifi

 

Tencereyi ocağa alıyoruz. 1 dilim limonu da tencereye alıyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz.

 
Tepside Kadayıf Bastı Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

150 Gram Tereyağı
400 Gram Tel Kadayıf
1 Kase Yeşil Fıstık
Şerbeti İçin:
3 Su Bardağı Su
4 Su Bardağı Toz Şeker
1 Dilim Limon

 
Hazırlanışı:
 
İlk önce şerbeti hazırlıyoruz. Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri boşaltıyoruz.

Tencereyi ocağa alıyoruz. 1 dilim limonu da tencereye alıyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. Şerbet 10 dakika kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp, soğumaya bırakıyoruz. Tel kadayıfı elimizle havalandırıyoruz.

Bıçakla ince ince kesiyoruz. Yuvarlak fırın tepsisinin zeminini tereyağ ile yağlıyoruz. Üzerine tane antep fıstıklarını serpiştiriyoruz. Kadayıfın yarısını havalandırarak döşüyoruz. Daha sonra üzerine yeşil fıstığı serpiştiriyoruz.

Kalan tel kadayıfı da üzerine havalandırarak döşüyoruz. Kadayıfı hazırladıktan sonra tepsinin üzerine sığabilecek bir tepsiyle bastırıyoruz. Daha sonra üzerindeki tepsiye ağır bir şey yerleştirip, 15-20 dakika bekletiyoruz.

Böylece kadayıf iyice birbirine yapışacaktır. Tereyağını tavaya alıp, eritiyoruz. 15-20 dakika sonra üzerindeki ağırlığı ve tepsiyi dikkatlice kaldırıyoruz. Erittiğimiz tereyağını kadayıfın üzerine gezdirerek döküyoruz.

Her yerine tereyağından döküyoruz. Ardından önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Kadayıfın üzeri kızardıktan sonra fırından çıkartıyoruz. Kadayıfı nar gibi kızartıyoruz.

Fırından çıkan kadayıfın isterseniz tepsisini değiştirebilirsiniz. Daha sonra üzerine soğuk olan şerbeti kepçe ile gezdirerek döküyoruz. Tatlımız şerbetini çektikten sonra dilimleyerek servise hazırlıyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

tepside kadayıf bastı tarifi, oktay usta tepside kadayıf bastı tarifi, tepside kadayıf bastı tarifi oktay usta, özel tarifler, şerbetli tatlılar, yemek oyunları, kadayıf dolması tarifi, yemek sepeti, ertuğrul erkişi kimdir, aslıhan erkişi kimdir, tatlı tarifleri, sütlü kadayıf tarifi, kadayıf tarifi oktay usta, 3 katlı kadayıf, cevizli kadayıf tarifi, tel kadayıf tarifi, kadayıf dolması, kadayıf tarifi resimli, hazır kadayıf tarifi, ertuğrul erkişi nerede, değişik yemek tarifleri, aslıhan erkişi nerede, kadayıf tatlısı tarifi, cevizli tel kadayıf tarifi, cevizli dondurmalı kadayıf, tepsi kadayıf tarifi, tel kadayıf tarifi oktay usta, soğuk tatlılar, bayram tatlıları, tel kadayıf yapılışı, ertuğrul erkişi ve albümü, tel kadayıf tarifi resimli, muhallebili tel kadayıf tarifi

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker