Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamur İşi Tarifleri


Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz.
Katmer Tarifi

 

Unun ortasından başlayarak hamuru yoğurmaya başlıyoruz.

 
Katmer Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Yarım Çay Bardağı Mısırözü Yağı
4 Su Bardağı Un
Tuz
Su
İçine Sürmek İçin:
Kaymak
Yarım Çay Bardağı Mısıözü Yağı
Tereyağı
Garnitürü İçin:
1 Tutam Maydanoz
Çeri Domates
Örgü Peynir
Salatalık

 
Hazırlanışı:
 
Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz.

Unun ortasına mısırözü yağını boşaltıyoruz. Az da su döküyoruz. Unun ortasından başlayarak hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru dinlenmeye bırakıyoruz.

Tavaya yarım çay bardağı mısırözü yağını boşaltıyoruz. Üzerine biraz da tereyağını alıyoruz. Tavayı ocağa alıyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine kaymağı ilave ediyoruz. Karıştırıp, ocağın altını kapatıyoruz. Ilımaya bırakıyoruz.

Dinlenen hamurun üzerine zeytinyağı döküyoruz. Elimizle genişleterek açıyoruz. Hamurun altından elimiz gözükecek şekilde genişleterek açıyoruz. Genişçe açtığımız hamurun üzerine ılıyan yağlı kaymaklı karışımı gezdirerek döküyoruz.

Elimizle hamura yediriyoruz. Daha sonra hamurun kenarından başlayarak ince rulo şeklinde sarıyoruz. Kenarından kesiyoruz. Uzun rulo hamuru kendi etrafından dolayarak gül böreği şeklinde doluyoruz.

Yağını çekmesi için bir tabağa alıyoruz. Kalan hamuru da aynı şekilde hazırlıyoruz. Hazırladığımız katmerleri tabakta 10 dakika kadar bekletiyoruz. Geniş bir tavayı ocağa alıyoruz. Az sıvıyağ döküyoruz. Daha sonra üzerine katmeri dikkatlice yerleştiriyoruz.

Kısık ateşte alt üst çevirerek pişiriyoruz. Katmerleri tek tek tavada pişiriyoruz. Pişen katmerlerin yanında domates salatalık, örgü peynir ve maydanozla servise hazırlıyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

katmer tarifi, oktay usta katmer tarifi, katmer tarifi oktay usta, değişik tarifler, yöresel lezzetler, yemek sepeti, aslıhan erkişi ve albümü, katmer poğaça tarifi, ertuğrul erkişi kimdir, antep katmer tarifi, katmer nasıl yapılır, katmer tarifi oktay usta, gözleme tarifi, kete tarifi, tahinli katmer tarifi, kıymalı katmer börek, aslıhan erkişi kimdir, katmer tatlısı tarifi, yöresel tarifler, hamur işi tarifleri, sade katmer tarifi, katmer tarifi resimli, tahinli katmer tarifi, ertuğrul erkişi kimdir, katmer tarifi, cevizli katmer tatlısı, katmer tatlısı nasıl yapılır, ertuğrul erkişi nerede, bayram tatlıları, katmer nedir, katmer ustası, antep katmer nasıl yapılır, özel tarifler, bayram tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker