Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Yöresel Yemek Tarifleri


Hamurunu hazırlıyoruz. Geniş bir kaseye unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpip, karıştırıyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz.
Perde Pilavı Tarifi

 

Ortaya yumurtaları kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağını ilave ediyoruz. Yoğurdu ve sıvıyağı boşaltıyoruz.

 
Perde Pilavı Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Hamuru İçin:
6 Adet Yumurta
800 Gram Un
500 Gram Yoğurt
250 Gram Tereyağı
1 Çay Bardağı Sıvıyağ
Tuz
Pilavı İçin:
1,5 Kilogram Tavuk Göğsü
1,5 Kilogram Pirinç
300 Gram Badem
200 Gram Kuş Üzümü
250 Gram Dolmalık Fıstık
Sıvıyağ
Karabiber
Tarçın
Tuz

 
Hazırlanışı:
 
Hamurunu hazırlıyoruz. Geniş bir kaseye unu boşaltıyoruz. Üzerine tuz serpip, karıştırıyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıyoruz.

Ortaya yumurtaları kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşayan tereyağını ilave ediyoruz. Yoğurdu ve sıvıyağı boşaltıyoruz. Hamuru ortadan başlayarak yoğurmaya başlıyoruz. Tüm malzemeleri iyice harmanlayarak yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamuru dinlenmeye bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta tavuk göğüs etini haşlıyoruz.

Haşladığımız tavuk etlerini kemiklerinden ayırarak diziyoruz. Bir kaseye alıyoruz. Bademleri ilk önce haşlıyoruz. Ardından kabuklarını soyuyoruz. Ardından geniş bir tavaya sıvıyağ döküp, bademler kızarana kadar iyice kızartıyoruz. Dolmalık fıstıkları da aynı şekilde kızartıyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye sıvıyağ döküyoruz.

Üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri ilave ediyoruz. Tuz serpiyoruz. Bir müddet pirinçleri kavuruyoruz. Daha sonra pilavın kıvamına göre sıcak suyunu ilave ediyoruz. Ardından tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Pişen pilavın ilk sıcaklığı çıktıktan sonra üzerine tarçını serpiyoruz.

Kızarttığımız badem ve dolmalık fıstıkları ilave ediyoruz. Pilavı karıştırıyoruz. Son olarak kuş üzümünü de ekleyip, tekrardan harmanlıyoruz. Perde pilavını yapacağımız özel kazanın içini bolca margarinle yağlıyoruz.

Kazanın içine kızarttığımız bademlerden uzun uzun şeritler diziyoruz. Yarım saat kadar buzdolabında kazanı bekletiyoruz. Bu arada dinlendirdiğimiz hamurun yarısından fazlasını koparıp, yuvarlıyoruz. Üzerine un serperek merdane yardımıyla kazanın içine sığacak şekilde açıyoruz.

Açtığımız hamuru buzdolabından çıkardığımız kazanın içerisine dikkatlice yerleştiriyoruz. Bir kat pilav, bir kat tavuk eti olmak üzere perde pilavını kat kat hazırlıyoruz. Kalan hamur parçasının da üzerine un serperek kazanın ağız kısmını kapatacak şekilde açıp, kazanın ağzını kapatıyoruz.

Son olarak kazanın kapağını kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

perde pilavı tarifi, oktay usta perde pilavı tarifi, pratik perde pilavı, kolay perde pilavı tarifi, yemek sepeti, yemek oyunları, siirt perde pilavı, yufkalı perde pilavı, perde pilavı yapılışı, perde pilavı oktay usta, tavuklu kayısılı saray pilavı, etli perde pilavı, yöresel yemek tarifleri, siirt mutfağı, siirt yemek tarifleri, siirt yöresel perde pilavı, siirt yöresi perde pilavı, adnan tatlav kimdir, adnan tatlav kiminle, adnan tatlav nerede, oktay usta ve adnan tatlav, siirt valisi nerede, siirt valili kiminle, yufkalı tavuklu iç pilav tarifi, ahmet aydın kimdir, ahmet aydın nerede, ahmet aydın kiminle, oktay usta ve ahmet aydın, oktay usta yemek tarifleri, perde pilavı yapılışı, perde pilavı nasıl yapılır, bademli tavuklu örtülü pilav, kek tarifleri, pasta tarifleri, etli yemek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Yöresel Yemek Tarifleri
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker