Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Soğuk Tatlı Tarifleri


Aşureyi yapacağımız günden bir gün önce nohutu, fasulyeyi ve buğdayı ayrı ayrı kaselere ıslıyoruz.
Kazanda Muharrem Aşuresi Tarifi

 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, nohutu sıcak ve tuzlu suya ıslıyoruz.

 
Kazanda Muharrem Aşuresi Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

600 Gram Fasulye
1250 Gram Buğday
600 Gram Üzüm
600 Gram Nohut
1 Su Bardağı Pirinç
3 Adet Elma
600 Gram Kuru Kayısı
600 Gram İncir
2 Kilogram Toz Şeker
3 Su Bardağı Süt
Yarım Çay Bardağı Gül Suyu
Su
Üzeri İçin:
Dolmalık Fıstık
Nar Tanesi
Tarçın
Kuş Üzümü
Fındık
Ceviz

 
Hazırlanışı:
 

Aşureyi yapacağımız günden bir gün önce nohutu, fasulyeyi ve buğdayı ayrı ayrı kaselere ıslıyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, nohutu sıcak ve tuzlu suya ıslıyoruz. Buğday ve fasulyeyi de soğuk suya ıslıyoruz. Aşureyi yapacağımız gün, buğdayı elimizle ovalayarak yıkıyoruz.

Buğdayın kara suyunu çıkartana kadar iyice yıkayıp, genişçe bir tencereye alıyoruz. Buğdayın üzerini 3 parmak geçecek şekilde sıcak su dolduruyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Bu arada nohut ve kuru fasulyeyi de yıkayıp, ayrı tencerelere alıyoruz.

Üzerlerini 2 parmak geçecek kadar sıcak su koyup, haşlıyoruz. Buğdaylar kaynadıktan sonra 5 dakika kaynatıp, ocağın altını kapatıyoruz. 10 dakika bu şekilde dinlendiriyoruz. Daha sonra tekrar ocağın altını yakıp 5 dakika daha kaynatıyoruz.

Tekrar kapatıp 10 dakika dinlendiriyoruz. Bu şekilde 3 defa aynı işlemi tekrarlıyoruz. Böylece buğdayların pişmesi daha kolay olacaktır. Aşure pişirmeye başlarken küçük kestiğimiz kayısıları da ayrı bir kaseye alıp, üzerine ılık su dökerek yumuşamasını sağlıyoruz.

İncileri de küçük küçük kesiyoruz. Küçük bir tencereye alıyoruz. Üzerine sıcak su dökerek bir müddet haşlıyoruz. Kara suyu çıktıkça, suyunu döküp, temiz suyla haşlamaya devam ediyoruz. Buğdaylar kaynadıkça suyu azalacağı için kontrol ederek sıcak su ekliyoruz.

Ardından üzerine ayrı tencerelerde haşladığımız nohut ve kuru fasulyeyi boşaltıyoruz. kaynamaya bırakıyoruz. Üzümleri yıkıyoruz. Tencereye ilave ediyoruz. Aşurenin dibine yapışmaması için arada karıştırıyoruz. Aşurenin suyunu kontrol ederek sıcak su eklemeyi unutmuyoruz.

Birkaç dakika kaynattıktan sonra üzerine yıkayıp suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri ilave ediyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Elmaların kabuklarını soyup, küçük küpler halinde doğruyoruz. Elmaları da tencereye ilave ediyoruz. Kayısıların suyunu süzdürüp, tencereye alıyoruz.

Elmaların pişme durumunu kontrol edip, sütü ilave ediyoruz. Bu arada aşurenin kıvamını kontrol ederek sıcak su eklemeyi ihmal etmiyoruz. Gül suyunu döküyoruz. Şekerini ilave ediyoruz. Şeker miktarını isteğinize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Kara suyunu çıkartıp, haşladığımız incirlerin de suyunu süzdürüp, tencereye alıyoruz. Karıştırıyoruz. Aşuremizi 5 dakika daha kaynattıktan sonra servis kaselerine paylaştırarak alıyoruz.

Aşurelerin soğumasını bekliyoruz. Aşureler soğuduktan sonra üzerine dövülmüş ceviz ve fındık parçaları, tarçın, nar taneleri, dolmalık fıstık ve kuş üzümü serpiştiriyoruz. Aşuremiz kabul olsun. Afiyet olsun.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kazanda muharerem aşuresi tarifi, oktay usta kazanda muharerem aşuresi tarifi, kazanda muharerem aşuresi tarifi oktay usta, özel tarifler, yemek sepeti, bahar öztan kimdir, aşure nasıl yapılır, oktay usta aşure tarifi, aşure tarifi resimli, kayısılı aşure, kolay asure tarifi, aşure yapılışı, bahar öztan nerede, 10 kişilik aşure tarifi, aşure nasıl yapılır, resimli aşure tarifi, yemek oyunları, basit aşure tarifi, kolay aşure yapımı, safranlı kolay aşure, aşure nedir, aşure ustası, aşure nasıl yapılır tarifleri, aşure nasıl yapılır oktay usta, aşure nasıl yapılır oktay usta, bahar öztan ve eserleri, pekmezli aşure nasıl yapılır, kolay aşure nasıl yapılır, ,enfes aşure tarifi aperatif yemek tarifleri, tatlı tarifleri, fındıklı tatlılar, şerbetli tatlılar, soğuk tatlılar, baklava nasıl yapılır, özel aşure tarifi

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker