Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Soğuk Tatlı Tarifleri


Aşûre yapacağımız günden bir gün önce bakliyatları ıslıyoruz.
Zerdeçallı Aşure Tarifi

 

Kuru fasulye ve buğdayları ayrı ayrı kâselere soğuk suyla sıkıyoruz. Nohutu da ayrı bir kaseye alıyoruz.

 
Zerdeçallı Aşure Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

400 Gram Kuru İncir
1250 Gram Toz Şeker
800 Gram Buğday
500 Gram Nohut
400 Gram Kuru Kayısı
400 Gram Kuru Üzüm
500 Gram Fasulye
1 Çay Bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Zerdeçal
1 Adet Portakal
2 Adet Elma
Su
Üzeri İçin:
Hindistan Cevizi
Nar
Dolmalık Fıstık
Ceviz
Fındık
Kuş Üzümü
Tarçın

 
Hazırlanışı:
 

Aşûre yapacağımız günden bir gün önce bakliyatları ıslıyoruz.

Kuru fasulye ve buğdayları ayrı ayrı kâselere soğuk suyla sıkıyoruz. Nohutu da ayrı bir kaseye alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ve sıcak suyla ıslıyoruz. Bu şekilde nohutu, kuru fasulyeyi ve buğdayı bir gece önceden ıslıyoruz. Aşûre yapacağımız gün buğdayın kara suyunu çıkana kadar iyice yıkıyoruz.

Daha sonra geniş bir tencereye buğdayları boşaltıyoruz. Buğdayın üzerini 3 parmak geçecek şekilde su dolduruyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz. Buğdayı kaynatıyoruz. Bu arada nohut ve kuru fasulyeleri yıkayıp suyunu sürdürdükten sonra ayrı ayrı tencerelere alıyoruz.

Üzerlerini geçecek kadar su koyup, haşlıyoruz. Diğer taraftan kayısıları küp küp doğrayıp bir kaseye alıyoruz. Üzerini örtecek kadar su koyuyoruz. Kayısıları yumuşamaya bırakıyoruz. İncirleri de küp küp doğruyoruz. Bir kaseye alıp, üzerini örtecek kadar su koyup, kara suyunu çıkartıyoruz.

Buğday kaynadıktan sonra 5 dakika kaynatıp, ocağın altını kapatıyoruz. 10 dakika dinlendiriyoruz. Daha sonra tekrar ocağın altını kapatıyoruz. 5 dakika kaynattıktan sonra tekrar ocağın altını kapatıp,10 dakika dinlendiriyoruz. Daha sonra tekrar ocağın altını yakıyoruz.

Tencereye biraz daha sıcak su ekliyoruz. Bu arada haşladığımız nohut ve kuru fasulyelerin suyunu süzdürüp buğdayın üzerine boşaltıyoruz. Kuru üzümleri de iyice yıkayıp suyunu süzdürüyoruz. Tencereye alıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz.

Aşûrenin su miktarını kontrol ederek sıcak su ekliyoruz. Aşûrenin kıvamı koyulaşana kadar kaynatıyoruz. Ardından pirinçleri yıkayıp suyunu süzdürüp tencereye ilave ediyoruz. Yaklaşık 20 dakika kadar kaynatıp, elmaları küp küp doğrayıp, tencereye alıyoruz.

Yumuşayan kayısıların da suyunu süzüp, tencereye alıyoruz. Sürekli aşurenin suyunu kontrol ediyoruz. Sıcak su ekliyoruz. Elmalar yumuşadıktan sonra sütü ilave ediyoruz. Bu arada portakalın kabuklarını küçük küpler halinde doğruyoruz. Ayrı küçük bir tencereye alıyoruz.

Bir müddet kaynatıyoruz. Daha sonra portakal kabuklarının suyunu süzüp, tencereye alıyoruz. Bu arada aşureyi karıştırmayı ihmal etmiyoruz. Aşurenin kıvamına göre sıcak su ekliyoruz. Şekerini de ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. Kara suyunu çıkartıp yıkadığımız incirleri tencereye ilave ediyoruz.

Zerdeçalı da biraz suyla karıştırıp, tencereye alıyoruz. Karıştırıyoruz. Hazırladığımız aşureyi bir müddet daha kaynattıktan sonra servis kaselerine boşaltıyoruz.

Kasedeki aşureler kabuk bağladıktan sonra dolmalık fıstık, ceviz ve fındık taneleri, nar taneleri, tarçın, hindistan cevizi ve kuş üzümü ile süslüyoruz. Aşurelerimizi servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

zerdeçallı aşure tarifi, oktay usta zerdeçallı aşure tarifi, zerdeçallı aşure tarifi oktay usta, aşure tarifleri, değişik aşure tarifleri, pekmezli aşure, muğur atik kimdir, uharrem ayında ne yapmalıyız, pratik aşure tarifi, oktay usta ve yeşil elma, safranlı kolay aşure tarifi, pratik aşure tarifi, soğuk tatlılar, gamze şanlı ak nerede, tatlı tarifleri, gamze şanlı ak kimdir, özel yemek tarifleri, yöresel yemek tarifleri, pratik aşure tarifi, yemek sepeti, küre tv, yemek oyunları, aşure nasıl yapılır, oktay usta aşure tarifi, uğur atik ve tarihi bilgiler, aşure tarifi resimli, gamze şanlı ak neler yapıyor, kolay asure tarifi, aşure güveci, aşure yapılışı, 10 kişilik aşure tarifi, ilginç tatlı tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker