Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


Balkabaklarının kabuklarını soyup, kare kare doğruyoruz.
   
Ceviz Krokanlı Kabak Tatlısı Tarifi

 

Doğradığımız balkabaklarını düz ve geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerine şekeri gezdirerek döküyoruz.

 
Ceviz Krokanlı Kabak Tatlısı Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1,5 Su Bardağı Toz Şeker
1,5 Kilogram Balkabağı
1 Parça Kabuk Tarçın
Krokanı İçin:
1 Su Bardağı Ceviz
1 Su Bardağı Toz Şeker
Üzeri İçin:
Taze Nane Yaprağı
1 Paket Köpürtülmüş Şanti

 
Hazırlanışı:
 

Balkabaklarının kabuklarını soyup, kare kare doğruyoruz.

                Doğradığımız balkabaklarını düz ve geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerine şekeri gezdirerek döküyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz. Tencereye kabuk tarçını da ekliyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak balkabaklarını pişiriyoruz.

Balkabakları suyunu çekene kadar pişiriyoruz. İsterseniz tencerenin kapağını açık bir şekilde pişirebilirsiniz. Diğer taraftan toz şekeri çelik bir tavaya boşaltıyoruz. Kısık ateşte karıştırmadan şekerin erimesini sağlıyoruz.

Bu şekilde şeker karamel kıvamda olacaktır. Şeker eriyip, karamel kıvamda olduktan sonra ocağın altını orta ateşe getiriyoruz. Şeker göz göz olduktan hemen sonra üzerine yarım cevizleri atıyoruz. Tahta kaşıkla sürekli karıştırarak cevizlerin de kavrulmasını sağlıyoruz.

                Şeker ve cevizler göz göz olduktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine boşaltıp, yayıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Krokanlı cevizler soğuduktan sonra fırın tepsisinden kaldırıyoruz. Dikkatli bir şekilde merdane ile kırıyoruz.

Ayrı bir tarafta balkabakları suyunu çektikten sonra el blendırıyla püre haline getiriyoruz. Düz bir servis tabağını zemini, çıkartılmış kelepçeli pasta çemberini yerleştiriyoruz. Pasta çemberinin kenarlarına fırça ile sıvıyağ sürüyoruz.

                Pasta çemberine püre haline getirdiğimiz balkabaklarını alıyoruz. Kaşıkla bastırarak üzerini düzleştiriyoruz. Daha sonra kaşık yardımıyla balkabakların üzerine yol şekli veriyoruz. Köpürtülmüş krem şantiyi şanti torbasına dolduruyoruz.

Yol şeklindeki boşluklara şantiyi sıkıyoruz. Kalan boşluk kısımlara da kırdığımız cevizli krokanları serpiştiriyoruz. Taze nane yaprağıyla süslüyoruz. 1 saat kadar pastamızı buzdolabında dinlendiriyoruz.

Daha sonra pasta çemberini dikkatlice çıkartıyoruz. Pastamızı dilimleyerek servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

cevizli krokanlı kabak tatlısı tarifi, oktay usta cevizli krokanlı kabak tatlısı tarifi, cevizli krokanlı kabak tatlısı tarifi oktay usta, kabak karnıyarık, veysel diker kimdir, kabak tatlısı oktay usta, kireçli kabak tatlısı, maral kimdir, fırında kabak tatlısı, veysel diker ve tiyatro dersleri, kabak tatlısı resimli, kabak tatlısı nasıl yapılır, küre tv, tatlılar, kekler, kurabiyeler, kabak tatlısı malzemeler,  maral nerede, kara kabak tatlısı, bisküvili kabak tatlısı, fırında kabak tatlısı tarifi,  veysel diker nerede, yemek sepeti, oktay usta ve yeşil elma, fırında kabak mücveri, kireçli kabak tatlısı, maral ve yeni albümü, kabak tatlısı tarifi, cevizli kekli kadayıf tatlısı, krokanlı yaş pasta, krokanlı kurabiye, yaş pasta, pasta tarifleri, özel yemek tarifleri, krokan nedir,  krokan tarifi,  krokan nasıl yapılır, findikli krokan, krokanlı pasta

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker