Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamur İşi Tarifleri


Bazlamanın hamurunu hazırlamaya başlıyoruz. Geniş bir kaseye unu alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz.
Patatesli Bazlama Tarifi

 

Karıştırıyoruz. Unun ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortaya yaş mayayı alıyoruz.

 
Patatesli Bazlama Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Yarım Paket Yaş Maya
4 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Sulu Yoğurt
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Ilık Su
İç Harcı İçin:
3 Adet Soğan
3 Adet Haşlanmış Patates
1 Tutam Maydanoz
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz
Servisi İçin:
Yeşil Biber
Kiraz Domates
Kırmızı Biber
Zeytin
Yağlamak İçin:
Tereyağı

 
Hazırlanışı:
 

Bazlamanın hamurunu hazırlamaya başlıyoruz. Geniş bir kaseye unu alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz.

Karıştırıyoruz. Unun ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortaya yaş mayayı alıyoruz. Sulu yoğurdu boşaltıyoruz. Az da ılık su döküyoruz. Un almadan İran'daki sıvı malzemeleri yoğuruyoruz.

Maya yumuşayıp, eridikten sonra yavaş yavaş unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz. Hamurun kıvamına göre azar azar ılık su döküyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurun üzerine nemli bir havlu örtüyoruz.

Mayalanmaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta başlamanın iç harcını hazırlamaya başlıyoruz. Soğanları küp küp doğruyoruz. Ayrı bir kâseye de patatesleri alıyoruz. Eziyoruz. Geniş bir tavaya biraz zeytinyağı döküyoruz. Üzerine doğradığımız soğanları alıyoruz. Kavuruyoruz.

Soğanlar pembeleştikten sonra patatesleri ekliyoruz. Bir müddet kavuruyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz. Patatesli harcın ilk sıcaklığı çıktıktan sonra üzerine ince kıyılmış maydanozları ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Bu arada mayalanan hamurdan limon büyüklüğünde bezeler koparıp, yuvarlıyoruz. Hamur bezelerinin üzerine bastırarak yassılaştırıyoruz. Hamurun üzerine patatesli harçtan küçük toplar yaparak yerleştiriyoruz.

Elimizle harcın üzerine de bastırarak harcı hamurun içine yediriyoruz. Bir yandan da kenardan hamur alarak iç harcın üzerini kapamaya çalışıyoruz. Bu şekilde küçük küçük bazlamalar hazırlıyoruz. Tüm hamur bezelerini aynı şekilde hazırlıyoruz.

Hazırladığımız patatesli bazlamaları isterseniz teflon tavada isterseniz de gözleme aparatında alt üst çevirerek pişirebilirsiniz. Pişen bazlamaları servis tabağına alıyoruz.

Tereyağı sürüyoruz. Bazlamaların yanında zeytin, domates ve biber çeşitleriyle servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

patatesli bazlama tarifi, oktay usta patatesli bazlama tarifi, patatesli bazlama tarifi oktay usta, hamur işi tarifleri, hamurlu tatlılar, bazlama tarifi, bazlama tarifleri, peynirli bazlama, bazlama hamuru nasıl hazırlanır, gözleme tarifi, börek tarifleri, elif altıntaş kimdir, ankaralı coşkun kimdir, oktay usta ve yeşil elma, bazlama tarifi, bazlama börek, mayasız bazlama tarifi, bazlama nasıl yapılır, bazlama tarifi oktay usta, bazlama tarifi resimli, bazlama tarifi yapılışı, peynirli bazlama tarifi, bazlama hamuru, bazlama yapımı, ankaralı coşkun nerede, elif altıntaş nerede, bazlama tarifi resimli, yeşil elma oktay usta bazlama börek, bazlama arası kuzu, bazlama börek tarifleri oktay usta, oktay ustanın bazlama tarifi, oktay usta peynirli bazlama tarifleri, oktay ustadan bazlama tarifi, gözleme nasıl yapılır, kolay hamur işi tarifleri, bazlama hamuru, kolay bazlama tarifi, bazlama nasıl yapılır, elif altıntaş ve yeni projeleri, gözleme hamuru, çığırtma tarifi, bazlama tarifleri, bazlama tarifi, bazlama hamuru nasıl yapılır, ankaranın bağları ve ankaralı coşkun, yaş mayalı bazlama tarifi, bazlama tarifi video, hamur işi tarifleri, pratik bazlama tarifi, krep nasıl yapılır, kahvaltı tarifleri, aperatif yemek tarifleri, tatlılar, kek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker