Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Etli Yemek Tarifleri


Buğdaylı bonfile dilimleri tarifimiz için ilk önce buğdayları ıslıyoruz. Buğdayları yıkıyoruz. Geniş bir kaseye alıyoruz.
   
Buğdaylı Bonfile Dilimleri Tarifi

 

Üzerine ılık su döküyoruz. Bu şekilde 2 saat kadar bekletiyoruz. Ardından buğdayı iyice yıkıyoruz. Tencereye alıyoruz.

 
Buğdaylı Bonfile Dilimleri Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2,5 Su Bardağı Buğday
2 Adet Soğan
Zeytinyağı
Tuz
Su
Üzeri İçin:
1 Kök İstiridye Mantarı
500 Gram Bonfile
4 Adet Köy Biberi
2 Adet Domates
Taze Kekik
Zeytinyağı
Sosu İçin:
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
Su

 
Hazırlanışı:
 

Buğdaylı bonfile dilimleri tarifimiz için ilk önce buğdayları ıslıyoruz. Buğdayları yıkıyoruz. Geniş bir kaseye alıyoruz.

Üzerine ılık su döküyoruz. Bu şekilde 2 saat kadar bekletiyoruz. Ardından buğdayı iyice yıkıyoruz. Tencereye alıyoruz. Haşlıyoruz. Buğday kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp, biraz bekletiyoruz. Ardından tekrar ocağın altını yakıp, kaynatıyoruz. Bu işlemi 5 kez tekrarlıyoruz.

Böylece buğday daha kolay haşlanıp, şişecektir. Diğer taraftan bonfile etimizi dilimliyoruz. Düz bir tabağın zeminine biberiye yapraklarını serpiyoruz. Değirmenden tuz kırıyoruz. Üzerine bonfile dilimlerini diziyoruz. Etlerin üzerine de biberiye yapraklarını serpiyoruz.

Üzerine değirmenden tuz ve karabiber kırıyoruz. Biraz da zeytinyağı döküyoruz. Bu şekilde etlerimizi dinlendiriyoruz. Ayrı bir tarafta soğanı küp küp doğruyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine doğradığımız soğanları alıyoruz. Kavuruyoruz.

Soğanlar kavrulduktan sonra üzerine haşladığımız buğdayların suyunu süzdürüp, boşaltıyoruz. Tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz. 1-2 dakika kavurduktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Servis tabağımıza boşaltıyoruz. Sosunu hazırlamaya başlıyoruz. Geniş bir tavaya tereyağını alıyoruz.

Tereyağı eridikten sonra üzerine salçayı alıyoruz. Kavuruyoruz. Az da su ekleyip, kıvamını açıyoruz. Sos, kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Hazırladığımız sosu, buğdayın üzerine gezdirerek döküyoruz. Daha sonra ızgara tavaya biraz zeytinyağı döküyoruz.

Dinlendirdiğimiz etleri yüksek ısıda alt üst çevirerek pişiriyoruz. Etin suyunu bırakmaması ve daha lezzetli olması için, yüksek ısıda pişirmek gerekmektedir. Pişirdiğimiz etleri servis tabağımızdaki buğdayların üzerine diziyoruz.

Domatesleri ve biberleri de iri iri doğruyoruz. Izgara tavada alt üst çevirerek pişiriyoruz. Etlerin kenarlarına alıyoruz. İstiridye mantarlarını da tavada kızartıyoruz. Servis tabağımıza alıyoruz. Hazırladığımız buğdaylı bonfile dilimleri tarifimizi sıcak olarak servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

buğdaylı bonfile dilimleri tarifi, oktay usta buğdaylı bonfile dilimleri tarifi, buğdaylı bonfile dilimleri tarifi oktay usta, etli yemekler, etli sulu yemek tarifleri, tavuk etli yemek tarifleri, etli yemek tarifleri resimli, etli yemek tarifleri oktay usta, oktay usta yemek tarifleri, etli yemek tarifleri kolay, dana etli yemek tarifleri resimli, oktay usta dana etli yemek tarifler, süreyya davulcuoğlı kimdir, buğdayın faydaları, etli yemekler, oktay usta et yemekleri, aşk doktoru mehmet coşkundeniz nerede, etli yemek tarifleri resimli, etli yemek tarifleri, etli yemek yemekler, yemek sepeti, etli yemek sitesi, buğdayın zararları, et yemekleri tarifi oktay usta, kuzu etli yemek tarifleri oktay usta, süreyya davulcuoğlu nerede, oktay usta yemek tarifleri etli nohut, mehmet coşkundeniz kimdir, tavuklu yemek tarifleri, çorba tarifleri, salata tarifleri, yemek oyunları, değişik etli yemek tarifleri, oktay usta etli yemek tarifleri, bonfile nasıl pişirilir, oktay usta ve yeşil elma, küre tv, değişik tarifler, çorba tarifleri, kolay tarifler, kolay yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri, bonfile

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker