Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Etli Yemek Tarifleri


İftar için hazırlayabileceğiniz enfes bir lezzet. Hem pilavı, hem de kat aralarında ki sebzeyle buluşan et ziyafeti.
   
Kuzu Etli Ramazan Şöleni Tarifi

 

Ardından doğradığımız etleri tencereye alıyoruz. Etler suyunu bırakıp, çekene kadar kavuruyoruz.

 
Kuzu Etli Ramazan Şöleni Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Adet Soğan
500 Gram Kuzu Eti
2 Dal Defne Yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Tane Karabiber
Zeytinyağı
Tuz
Su
Pilavı İçin:
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Su Bardağı Pirinç
Sıvıyağ
Tuz
Su
Kat Araları İçin:
1 Adet Patlıcan
3 Adet Patates
1 Adet Kabak
Servisi İçin:
Karışık Yeşillik
Yoğurt
Kırmızı Biber

 
Hazırlanışı:
 

Kuzu etini kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye biraz zeytinyağı döküyoruz.

Ardından doğradığımız etleri tencereye alıyoruz. Etler suyunu bırakıp, çekene kadar kavuruyoruz. Bu arada soğanları küp küp doğruyoruz. Etler suyunu bırakıp, çektikten sonra defne yapraklarını ekliyoruz.

Kavuruyoruz. Tane karabiberi de ilave ediyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Etler kavrulduktan sonra doğradığımız soğanları ekliyoruz. Kavuruyoruz. Soğanlar kavrulduktan sonra üzerini örtecek kadar sıcak su döküyoruz.

Tencerenin kapağını kapatarak etleri pişmeye bırakıyoruz. Diğer taraftan kuzu etli ramazan şöleni tarifimizin pilavını hazırlamaya başlıyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye biraz sıvıyağ döküyoruz. Yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri tencereye alıyoruz.

Karıştırarak kavuruyoruz. Tereyağını da tencereye alıyoruz. Tuz serpiyoruz. Pirinçler kavrulduktan sonra üzerine pilavın kıvamına göre sıcak suyunu veriyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Patlıcanların kabuklarını alacalı soyuyoruz. Halka halka dilimliyoruz.

Kabakları da halka halka doğruyoruz. Patateslerin de kabuklarını soyup, halka halka doğruyoruz. Tencereye bolca sıvıyağ döküyoruz. Yağ kızdıktan sonra önce patatesleri, ardından kabakları, ardından da patlıcanları kızartıyoruz.

Kızarttığımız sebzeleri ayrı ayrı tabaklara alıyoruz. Yemeğimizin malzemelerini hazırladıktan sonra servis için sunuma hazırlıyoruz. Geniş cam bir kase alıyoruz. Küçük bir kaseye az sıvıyağ ve su döküyoruz. Karıştırıyoruz. Cam kaseye fırça ile sıvıyağlı su karışımını sürüyoruz.

Kasenin zeminine 1 adet patates yerleştiriyoruz. Ardından pişirdiğimiz etlerden biraz boşaltıp, hafiften bastırarak yerleştiriyoruz. Daha sonra biraz pilavdan koyuyoruz. Bastırıyoruz. Sırayla kızarttığımız kabak ve patlıcan dilimlerini muntazam bir şekilde diziyoruz.

Biraz da et koyup, yayıyoruz. Tekrardan pilav koyuyoruz. Bastırıyoruz. Bu şekilde malzemelerimiz bitene kadar pilavın ara katlarına patates, kabak ve patlıcan dilimlerini ve eti döşüyoruz. Hazırladığımız kuzu etli ramazan şöleni tarifimizi düz servis tabağına dikkatli bir şekilde ters çeviriyoruz.

Kaseyi dikkatlice kaldırıyoruz. Ayrı bir tarafta da kuzu etli ramazan şöleni tarifimiz için salatamızı hazırlıyoruz. Karışık yeşillikleri ince doğrayıp, kaseye alıyoruz. Kırmızı biberin de iç çekirdeklerini ayıklayıp, ince ince doğruyoruz.

Az zeytinyağı döküyoruz. Karıştırıyoruz. Servis tabağımızda ki yemeğimizin kenarına salatamızı döşüyoruz. Çırpılmış yoğurdu da salatanın kenarına gezdirerek döküyoruz. Yemeğimizi sıcak olarak servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kuzu etli ramazan şöleni tarifi, oktay usta kuzu etli ramazan şöleni tarifi, kuzu etli ramazan şöleni tarifi oktay usta, etli yemek tarifi, ramazan yemek tarifleri, değişik yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, kuzu etli yemek tarifleri, kuzu etinden yemekler, fırında kuzu eti yemekleri, osmanlıda ramazan, iftar için yemek tarifleri, oktay usta etli yemek tarifleri, etli sebze yemekleri tarifi, kuzu etli yemek tarifleri tarifi, yenejkkuzu etli yemekler, kuzu etli tarifler, kuzu etli yemek tarifleri oktay usta, lezzetli yemek tarifleri, değişik etli yemekler, ilginç yemek tarifleri, tavuklu yemek tarifleri, kuzu eti yemek tarifleri, kolay etli yemek tarifleri, kuzu etinden yapılan yemekler, kuzu kağıt kebabı, kağıttan kuzu yapımı, salata tarifleri, kuzu etiyle yapılan yemekler, kuzu yemekleri, kuzu etinden yemek tarifleri, kuzu kebap, oktay usta ve yeşil elma, küre tv, yemek sepeti, etli yemek tarifleri, etli sulu yemek tarifleri, pratik etli yemekler, tavuk etli yemek tarifleri, oktay usta etli yemek tarifleri, etli yemek tarifleri resimli, etli yemek tarifleri oktay usta, oktay usta yemek tarifleri, ana yemek tarifleri, çorba tarifleri, özel tarifler, özel gün yemek tarifleri, etli yemek tarifleri kolay, dana etli yemek tarifleri resimli, oktay usta dana etli yemek tarifleri, 2014 ramazan yemek tarifleri, oktay usta 2014 ramazan yemek tarifleri, 2014 ramazan yemekleri, oktay usta 2014 ramazan yemekleri, ramazan yemek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker