close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Özel Tarifler > Ramazan Yemek Tarifleri > 2014 Ramazan Yemek Tarifleri > 25. Gün Yemek Tarifleri


Tavuk butlarını tencereye alıyoruz. Üzerini örtecek kadar su dolduruyoruz.
   
Tavuklu Çıtır Börek Tarifi

 

Su kaynadıktan sonra üzerine tane karabiber ve defne yaprağını ilave ediyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Haşlanan tavukları tencereden alıyoruz.

 
Tavuklu Çıtır Börek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

3 Adet Yufka
125 Gram Tereyağı
3 Adet Tavuk But
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Ceviz
Tane Karabiber
Tuz
Su
Servisi İçin:
1 Kase Yoğurt
1 Tatlı Kaşığı Salça
1 Yemek Kaşığı Tereyağı

 
Hazırlanışı:
 

Tavuk butlarını tencereye alıyoruz. Üzerini örtecek kadar su dolduruyoruz.

Su kaynadıktan sonra üzerine tane karabiber ve defne yaprağını ilave ediyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Haşlanan tavukları tencereden alıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta tavaya tereyağını alıyoruz. Eritiyoruz. Eriyen tereyağının üzerine zeytinyağını ekliyoruz.

Tavuklu çıtır böreğimizi hazırlamaya başlıyoruz. Tezgaha birinci yufkayı seriyoruz. Üzerine hazırladığımız tereyağlı karışımdan fırça ile bolca sürüyoruz. Üzerine ikinci yufkayı da seriyoruz. Fırça ile tereyağlı karışımdan sürüyoruz.

Son olarak üçüncü yufkayı da üzerine seriyoruz. Aynı şekilde bolca yağlı karışımdan fırça ile sürüyoruz. Kare fırın tepsisinin içine göre yağlı kağıt kesiyoruz. Daha sonra bu yağlı kağıdı yufkanın üzerine yerleştiriyoruz.

Aynı ebatlarda, kenarlarından yufkayı kesiyoruz. Tepsiye yağlı kağıdı seriyoruz. Üzerine de kestiğimiz kare yufkayı dikkatlice yerleştiriyoruz. Kenarda kalan parçaları da tepsiye muntazam bir şekilde yerleştiriyoruz.

Kalan tereyağlı karışımı da yufkalrın üzerine boşaltıp,iyice yediriyoruz. Ardından önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz. Bu arada soğuyan tavuk butlerını didikliyoruz. Bir kaseye alıyoruz. Üzerine çekilmiş cevizleri de ekliyoruz. Tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz.

Daha sonra fırında pişen çıtır börekleri fırında çıkartıyoruz. Üzerine ılık olan tavuk suyunu kepçe ile döküyoruz. Böylece çıtır böreklerin yumuşamasını sağlıyoruz. Yufkalar yumuşayan kadar tavuk suyu dökmemeiz yeterli olacaktır.

Yufka yumuşadıktan sonra üzerine hazırladığımız tavuklu harcı boşaltıp, yayıyoruz. Üzerine 1 -2 kepçe daha tavuk suyu döküyoruz. Ve yağlı kağıdın yardımıyla tavuklu çıtır böreğimizi rulo şeklinde sarıyoruz. Sardığımız tavuklu çıtır böreğin üzerine de 1 kepçe kadar tavuk suyu döküyoruz.

Ardından tekrardan fırına veriyoruz. Böreğin üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Pişen böreğimizi fırından çıkartıyoruz. Bu arada sosunu hazırlamaya başlıyoruz. Kaseye yoğurdu boşaltıyoruz. Üzerine az su ekleyerek kıvamını az açıyoruz. Tavaya tereyağını alıyoruz.

Üzerine saçayı alıp, kavuruyoruz. 2 parmak kalınlında dilimliyoruz. Servis tabağımıza alıyoruz. Üzerine ilk önce yoğurdu gezdirerek döküyoruz. Ardından da salçalı sosu gezdirerek döküyoruz. Hazırladığımız tavuklu çıtır börek tarifimizi iftar sofralarında misafirlerimize servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

tavuklu çıtır börek tarifi, oktay usta tavuklu çıtır börek tarifi, tavuklu çıtır börek tarifi oktay usta, tavuklu garnitürlü börek tarifi, galeta unlu tavuklu börek tarifi, beşamel soslu tavuklu börek tarifi, sebzeli tavuklu börek tarifi, tavuklu börek tarifi oktay usta, haluk saçaklı kimdir, aykut kuşkaya kimdir, yemek sepeti, küre tv, oktay usta börek tarifleri, tavuklu börek tarifi resimli, çıtır börek tarifi kolay, pratik tavuklu çıtır börek tarifi, pratik börek tarifi oktay usta, kolay tavuklu börek tarifi, peynirli börek, oktay usta börek tarifleri, kolay börek tarifi, tavuklu börek tarifi video, kolay tavuklu börek tarifi, kolay börek tarifi oktay usta, kut kuşkaya nerede, haluk saçaklı ve sağlıklı beslenme, oktay usta yeşil elma, yemek oyunları, tavuklu börek tarifi resimli, tavuklu zarf böreği, kolay börek tarifleri, tavuklu börek yemek tarifi, beşamel soslu tavuklu börek oktay, oktay usta zarf böreği, pratik börek tarifleri, hazır yufkadan pratik börek tarifleri, oktay usta, 2014 ramazan yemek tarifleri, özel tarifler, oktay usta ramazan yemek tarifleri, 2014 ramazan yemekleri, pratik börek tarifleri, oktay usta, resimli börek tarifleri, sodalı börek, kolay börek tarifleri, pratik peynirli börek tarifleri, pratik börek tarifleri resimli

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker