Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Kış Hazırlık Tarifleri
Menemen kahvaltıların vazgeçilmezi. Kışın da sofralarımızdan eksik olmasını istemeyiz tabi ki.
Menemenlik Sos Tarifi

 

Bu yüzden kışın kahvaltılarımızda rahatlıkla kullanabileceğimiz menemen soslarımızı hazırlamaya başlayalım. Yeşil biberlerimizi ve domateslerimizi iyice yıkıyoruz.

 
Menemenlik Sos Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Sivri Biber
4 Kilogram Erik Domates
10 Kilogram Çanakkale Domates
Zeytinyağı
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Menemen kahvaltıların vazgeçilmezi. Kışın da sofralarımızdan eksik olmasını istemeyiz tabi ki.

Bu yüzden kışın kahvaltılarımızda rahatlıkla kullanabileceğimiz menemen soslarımızı hazırlamaya başlayalım. Yeşil biberlerimizi ve domateslerimizi iyice yıkıyoruz. Domateslerin kabuklarının rahatlıkla soyulabilmesi için ilk önce sıcak sudan geçiriyoruz.

Genişçe bir tencereye su dolduruyoruz. Suyu kaynatıyoruz. Yıkadığımız domateslerin arka kısmından çarpı şeklinde bıçakla kesikler artıyoruz. Ardından kaynayan suya domatesleri atıyoruz. Birkaç dakika kaynar suda domateslerimizi bekletiyoruz.

Daha sonra kaynar sudan domatesleri çıkartıp, soğuk su dolu olan bir kaseye alıyoruz. Tüm domatesleri aynı şekilde hazırlıyoruz. Ardından domatesleri soğuk sudan çıkarıp, domateslerin kabuklarını kestiğimiz yerden başlayarak soyuyoruz.

Böylece domateslerimiz hiç ziyan olmayacaktır. Kabuklarını soyduğumuz domatesleri küçük küçük doğruyoruz. Geniş bir kasenin üzerine süzgeç yerleştiriyoruz. Doğradığımız domatesleri süzgece alıyoruz. Böylece domateslerin fazla suyu süzgecin altındaki kaseye akacaktır.

Kasede biriken domates sularını pet bardaklara doldurup, derin dondurucuda muhafaza edebiliriz. Derin dondurucuda beklettiğimiz domates sularını da çorbalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yeşil biberlerin iç çekirdeklerini ayıklıyoruz. İnce ince doğruyoruz.

Geniş bir tencereye biraz zeytinyağı döküyoruz. Tencereye doğradığımız yeşil biberleri alıyoruz. Kavuruyoruz. Biberler kavrulduktan sonra üzerine suyunu süzdürdüğümüz domatesleri tencereye boşaltıyoruz. Arada karıştırıyoruz. 1 saat kadar menemenlik sosları pişiriyoruz.

Son olarak 2 yemek kaşığı kadar tuz serpiyoruz. Karıştırıyoruz. İsterseniz tuz miktarını azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Hazırladığımız menemen soslarını cam kavanozlara dolduruyoruz. Kavanozların kenar kısımlarını siliyoruz.

Hemen kapaklarını dikkatlice kapatıyoruz. Kavanozların kapaklarını yeni kullanmamız daha iyi olacaktır. Kapattığımız kavanozları ters çeviriyoruz. 1 gece bu şekilde bekletiyoruz. 1 gece beklettiğimiz menemen soslarını düz çevirip, serin bir ortamda muhafaza ediyoruz. Kullanacağımız ana kadar bu şekilde muhafaza ediyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

menemenlik sos tarifi, oktay usta menemenlik sos tarifi, menemenlik sos tarifi oktay usta, yemek tarifi domates sos, domates sos yemekleri, menemen sosları, domates sosu nasıl yapılır, menemenlik sosu hazırlanışı, menemenlik sos tarıfı, makarna domates sosu tarifi, pizza domates sosu tarifi, domates sosu tarifi, domates sos yapımı, köri sosu yapımı, domates sosları, domates sos tarifi, makarna domates sosu tarifi, oktay usta kış hazırlıkları, kolay yemekler, pratik yemekler, iki dünya arasında dizisi hangi kanalda, yemek sepeti, küre tv, kışlık domates sosu hazırlanışı, domates sosu nasıl yapılır oktay usta, kışlık domates sosu nasıl yapılır oktay usta, oktay usta yeşil elma, yemek oyunları, oktay usta kış hazırlıkları, kolay domates sos tarifi, domates sosu nasıl yapılır kışlık, oktay usta domates sosu konservesi, kış hazırlık tarifleri, oktay usta domates sosu tarifi, oktay usta domates sosu turşusu, oktay usta kışlık menemen sosu yapımı, kışlık domates sos tarifi, acılı domates sosu oktay usta, domates salçası nasıl yapılır oktay usta, kış hazırlıkları, kış hazırlıkları için neler yapılır, kış hazırlık tarifleri oktay usta, evde kış hazırlıkları, kış hazırlıkları konserveler, pratik menemen sos tarifi, özel tarifler, özel gün yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, değişik yemek tarifleri, kış hazırlıkları nelerdir, kış hazırlıkları oktay usta, kış hazırlıkları turşular, özel gün yemek tarifleri, özel yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri oktay usta

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Kış Hazırlık Tarifleri
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker