Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Ekmek Tarifleri


Geniş bir kaseye mısır ununu boşaltıyoruz. Üzerine biraz sıcak su döküyoruz.
Mısır Ekmeği Tarifi

 

Tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Mısır unu ve su iyice harmanlandıktan sonra kasenin üzerine streç film kapatıp, soğumaya bırakıyoruz.

 
Mısır Ekmeği Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Kilogram Mısır Unu
2 Su Bardağı Buğday Unu
1 Yemek Kaşığı Kuru Maya
1 Yemek Kaşığı Toz Şeker
1 Tutam Tuz
Sıcak Su
Alt Ve Üst Katı İçin:
Kara Lahana
Servisi İçin:
Yoğurt
Tereyağı

 
Hazırlanışı:
 

Geniş bir kaseye mısır ununu boşaltıyoruz. Üzerine biraz sıcak su döküyoruz.

Tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Mısır unu ve su iyice harmanlandıktan sonra kasenin üzerine streç film kapatıp, soğumaya bırakıyoruz. Bu arada 1 su bardağına kuru mayayı boşaltıyoruz.

Üzerine tuz ve şeker serpiyoruz. Bardağı ayrı bir tabağın içine yerleştiriyoruz. Bardağın üzerine ılık su dolduruyoruz. Kaşıkla karıştırıyoruz. Böylece maya daha kolay gelecektir. Hamur soğuduktan sonra üzerine bardaktaki maya karışımını boşaltıyoruz.

Buğday ununu da üzerine ilave ediyoruz. Ardından mısır ekmeği hamurumuzu yoğurmaya başlıyoruz. Hamurunun kıvamına göre sıcak su ekliyoruz. Elimize yapışmayacak kıvamda bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurun üzerine streç film kapatıyoruz.

Yaklaşık olarak 1 saat mayalanmaya bırakıyoruz. Yuvarlak fırın tepsisinin zeminine kara lahana yaprakları seriyoruz. Bu arada mayalanan hamurumuzu da üzerine alıyoruz. Elimizle genişleterek tepsiye yayıyoruz.

Mısır ekmeği hamurunun üzerine de kara lahana yapraklarını seriyoruz. 5 – 10 dakika kadar oda sıcaklığında ve tepside mayalandırıyoruz. Ardından önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.

Mısır ekmeğimiz fırında yaklaşık olarak 1 saatte pişecektir. Fakat her fırının ısı derecesi farklı olduğu için, kontrol ederek pişiriyoruz. Pişen mısır ekmeğimizi hemen fırından çıkartmıyoruz. Üzerine büyük bir tencere kapağı kapatıyoruz.

Fırında yarım saat kadar bu şekilde dinlendiriyoruz. Yarım saat geçtikten sonra mısır ekmeğinin üzerinden kara lahanaları temizliyoruz. Dilimliyoruz. Mısır ekmeğinin yanında yoğurt ile servise hazırlıyoruz. İsterseniz tereyağı veya sade olarak da servis edebilirsiniz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

mısır ekmeği tarifi, oktay usta mısır ekmeği tarifi, mısır ekmeği tarifi oktay usta, karadeniz usulü mısır ekmeği tarifi, karadeniz den mısır ekmeği tarifi, tavada mısır ekmeği tarifi, mısır ekmeği tarifi oktay usta, mısır ekmeği tarifi resimli, mısır ekmeği tarifi video, kolay mısır ekmeği tarifi, yemek tarifleri mısır ekmeği tarifi, oktay usta ekmek tarifleri, resimli mısır ekmeği tarifi tarifleri, türk mısır ekmeği tarifi, mısır ekmeği tarifi tarif, tavada mısır ekmeği tarifi, karadeniz usulü mısır ekmeği tarifi, karadeniz den mısır ekmeği tarifi, yemek sepeti, ekmek tarifleri, fırında ekmek tarifleri, ekmek tarifleri oktay usta, ekmek yapma makinesinde ekmek tarifleri, resimli ekmek tarifleri, ekmek tarifleri makina için, kolay ekemk tarifleri, ekmek tatlısı tarifleri, tam buğday unlu ekmek tarifleri, yaş mayalı ekmek tarifleri, mısır ekmeği tarifi oktay usta, karadeniz den mısır ekmeği tarifi, tavada mısır ekmeği yapımı, oktay ustadan ekmek tarifleri, yeşil elma ekmek, oktay usta ekmek yemek tarifleri, oktay usta ekmek tatlı, yemek oyunları, değişik ekmek tarifleri, özel tarifler, özel gün yemek tarifleri, oktay usta ekmek tarifler, ekmek kadayıfı tarifi oktay usta, ekmek hamuru tarifi oktay usta, oktay usta çiçek ekmek tarifi, pratik ekmek tarifi oktay usta, tavada mısır ekmeği nasıl yapılır, yöresel yemek tarifleri, yöresel ekmek tarifleri, mısır ekmeği nasıl yapılır, mısır ekmeginin yapılışı, tavada misir ekmeği, misir ekmeği tarifi, tavada mısır unu ekmeği, karadeniz den mısır ekmeği tarifi, tavada mısır ekmeği nasıl yapılır, mısır ekmeği nasıl yapılır oktay usta, mısır ekmeği yapılışı, mısır ekmeği hamuru nasıl yapılır, mısır ekmeği tarifi

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker