Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Yöresel Yemek Tarifleri


Mualle tarifimiz, yöresel bir yemek tarifimiz... Antakya’ya özgün, çok lezzetli bir sebze yemeği.
Mualle Tarifi

 

Mualle tarifimizi hazırlmak için, patlıcanların kabuklarını alacalı soyuyoruz. Ardından patlıcanları halka halka doğruyoruz. Kaseye alıyoruz.

 
Mualle Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Kilogram Patlıcan
1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
2 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Salça
Karabiber
Sıvıyağ
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Mualle tarifimiz, yöresel bir yemek tarifimiz... Antakya’ya özgün, çok lezzetli bir sebze yemeği.

Mualle tarifimizi hazırlmak için, patlıcanların kabuklarını alacalı soyuyoruz. Ardından patlıcanları halka halka doğruyoruz. Kaseye alıyoruz. Üzerini örtecek kadar su dolduruyoruz. Biraz da tuz serpiyoruz.

15 dakika kadar patlıcanları tuzlu suda bekletiyoruz. Bu arada yeşil mercimekleri yıkıyoruz. Tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek şekilde su dolduruyoruz. Yeşil mercimekleri haşlıyoruz. Haşladığımız mercimeklerin suyunu süzdürüyoruz.

Patlıcanları tuzlu sudan çıkartıp, yıkıyoruz. Kuruluyoruz. Bir tavaya patlıcanları kızartmak için sıvıyağ dolduruyoruz. Yağ kızdıktan sonra patlıcanları alt üst çevirerek kızartıyoruz. Kızarttığımız patlıcanların yarısını geniş ve yayvan bir tencereye diziyoruz.

Üzerine haşladığımız yeşil mercimeğin yarısını serpiştiriyoruz. Ayrı bir tarafta mualle yemeğimizin sosunu hazırlamaya başlıyoruz. Soğanları küp küp doğruyoruz. Domatesleri de bir tabağa rendeliyoruz. Tencereye biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine doğradığımız soğanları alıyoruz.

Tahta kaşıkla karıştırarak kavuruyoruz. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine salçayı ilave ediyoruz. Karıştırarak kavuruyoruz. Domatesleri de ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz. Biraz da su ekliyoruz. Birkaç dakika pişirdikten sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Pişirdiğimiz sosun yarısını tenceredeki yeşil mercimeklerin üzerine gezdirerek döküyoruz. Ardından tekrar patlıcan, yeşil mercimek sosu yerleştiriyoruz. Son olarak sarımsakları rendeliyoruz. Biraz sıvıyağ gezdiriyoruz.

Biraz da su ekliyoruz. Hazırlayacağımız mualle yemeğimiz sulu bir yemek olmayacaktır. Mualle yemeğimizi ocağa alıyoruz. Kısık ateşte 5 dakika kadar pişiriyoruz. Pişen muaale yemeği tarifimizi servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

mualle tarifi, oktay usta mualle tarifi, mualle tarifi oktay usta, biber mualle, mualle yemeği, yöresel yemek tarifleri, tatlı tarifleri, yöresel yemek tarifleri resimli tarifi, resimli yöresel yemek tarifleri, yöresel yemekler, resimli yemek tarifleri, oktay usta yöresel yemek tarifleri, yöresel yemek tarifleri çorbalar, oktay usta, oktay usta yöresel yemek tarifleri, antep yöresel yemekler, türkiye yöresel yemekler, oktay usta yöresel yemekler, antep yemekleri, baklava tarifi, yemek tarifleri, güzel yöresel yemekler, yöresel yemekler tarifleri, hatay yemekleri, yemek sepeti, hatay yemekleri yemek tarifi, kolay yöresel yemekler, hatay yöresel yemekleri, antep yemekleri, hatay yemekleri ,tepsi kebabı, hatay yemekleri resimli, hatay yemekleri kömbe, hatay mezeleri, hatay yemekleri isimleri, hatay yöresel yemek tarifleri, kolay mualle tarifi, antakyanın yöresel yemekleri, kolay yemek tarifleri, oktay usta pratik yöresel tarifler, değişik yemekler, oktay usta yöresel yemek tarifleri, özel tarifler, pratik mualle tarifi, özel gün yemek tarifleri, özel yemek tarifleri, oktay usta özel tarifler, hatay mutfağı, hatayin yöresel yemekleri, kütahya yöresel yemekleri, hatay yöresel yemekleri resimli, hatay yöresel yemekleri tarifleri, hatayın yöresel yemekleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Yöresel Yemek Tarifleri
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker