Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


Aşure yapımı zor gibi görünse de, aslında oldukça kolay bir tarif...
Aşure Tarifi

 

Aşure tarifimizi tüm ayrıntılarıyla paylaşıyoruz. Bu sıralamayı takip ettiğinizde, sizde kolaylıkla aşureyi yapabilirsiniz.

 
Aşure Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Buğday
500 Gram Kuru Üzüm
500 Gram Kuru Kayısı
600 Gram Kuru Fasulye
600 Gram Nohut
1 Su Bardağı Pirinç
1,5 Kilogram Toz Şeker
1 Litre Süt
300 Gram Karışık Kuru Meyve
500 Gram Kuru İncir
1 Çay Bardağı Gül Suyu
Su
Süslemesi İçin:
Yeşil Fıstık
Hindistan Cevizi
Fındık
Ceviz
Kuru Dut
Dolmalık Fıstık
Nar
Kuş Üzümü
Tarçın
Kiraz Şekerlemesi

 
Hazırlanışı:
 

Aşure yapımı zor gibi görünse de, aslında oldukça kolay bir tarif...

Aşure tarifimizi tüm ayrıntılarıyla paylaşıyoruz. Bu sıralamayı takip ettiğinizde, sizde kolaylıkla aşureyi yapabilirsiniz. Aşureyi yapacağımız günden bir gün önce nohutu, fasulyeyi ve buğdayı ayrı ayrı kaselere koyup, soğuk suyla ıslıyoruz.

Ertesi gün, kuru fasulyeyi, buğdayı ve nohutun sularını süzdürüyoruz. Yıkıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, buğdayın iyice yıkanmasıdır. Buğdayı elimizle ovalayarak yıkıyoruz. Böylece buğdayın kara suyunu iyice çıkartmış oluyoruz.

Ardından yıkadığımız buğdayları geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerini 3 parmak geçecek şekilde sıcak su döküyoruz. Bu şekilde 5 dakika kadar kaynatıyoruz. Ayrı bir tarafta da yıkadığımız kuru fasulye ve nohutu ayrı ayrı tencerelere alıyoruz.

Üzerlerini 3 parmak geçecek kadar sıcak su doldurup, haşlanmaya bırakıyoruz. Kayısıları küçük küpler halinde doğruyoruz. Üzerini örtecek şekilde ılık su döküyoruz. Bu şekilde bir müddet bekletiyoruz. İncirleri de küçük küpler halinde doğruyoruz.

Ayrı bir kasede ılık suda bekletiyoruz. Bu şekilde incirin kara suyunun çıkmasını sağlıyoruz. Arada incirlerin suyunu değiştirirsek, kara suyu daha kolay çıkacaktır. Böylece kayısılar da yumuşayacaktır. Bu arada 5 dakika kaynayan buğdayın altını kapatıyoruz. 10 dakika kadar bekletiyoruz.

10 dakika geçtikten sonra tekrardan ocağın altını yakıp, 5 dakika daha kaynatıyoruz. Buğdayların da su miktarını kontrol edip, arada üzerine sıcak su ekliyoruz. Bu şekilde 5 dakika kaynattıktan sonra, tekrar ocağın altını kapatıyoruz. 10 dakika dinlendiriyoruz. Bu işlemi birkaç kez tekrar ediyoruz.

Böylece buğdaylar daha kolay bir şekilde pişeceklerdir. Buğdaylar iyice piştikten sonra üzerine ayrı tencerelerde haşladığımız kuru fasulye ve nohutun sularını süzdürüp, ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz kuru üzümleri de tencereye ilave ediyoruz.

Karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Bu arada aşuremizin suyunu kontrol etmeyi ihmal etmiyoruz. Kuru üzümlerin ardından yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz doğranmış kayısıları ilave ediyoruz. Bu malzemelerle aşuremizi karıştırarak yarım saat daha pişirmeye devam ediyoruz.

Bu arada aşuremiz yavaş yavaş kıvamını alarak özleşmeye başlayacaktır. Ardından üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz piirinçleri ekliyoruz. Yıkadığımız kuru meyveleri de tencereye alıyoruz. Aşurenin kıvamına göre sıcak su ekliyoruz. Birkaç dakika geçtikten sonra üzerine sütü boşaltıyoruz. Karıştırıyoruz.

Aşuremiz artık, kıvamını aldıktan sonra üzerine şekeri boşaltıyoruz. Gül suyunu da döküyoruz. Karıştırıyoruz. Son olarak incirlerin suyunu süzdürüp, iyice yıkadıktan sonra tencereye ilave ediyoruz. Birkaç dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Hazırladığımız aşuremizi kaselere paylaştırarak dolduruyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.

Hazırladığımız aşure tarifimiz için, yaklaşık olarak 50 litre su kullanmış bulunmaktayız. Sizde aşurenin kıvamını kontrol ederken, sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin. Kaselerdeki aşurelerin üzerleri kabuk bağladıktan sonra kırılmış ceviz ve fındık serpiyoruz.

Nar tanelerinden serpiştiriyoruz. Kuru dut, kuş üzümü, hindistan cevizi, dolmalık fıstık ve kiraz şekerlemeleri serpiştiriyoruz. Son olarak da tarçın serpiştiriyoruz. Servise hazırlıyoruz. Aşuremiz kabul olsun.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi, aşure tarifi oktay usta, kolay aşure tarifi, pratik aşure tarifi, aşure tarifleri oktay usta, yemek sepeti, özel tarifler, kolay asure tarifi, 10 kişilik aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi, aşure nasıl yapılır, aşure tarifi resimli, aşure yapılışı, pratik aşure tarifleri oktay usta, kolay aşure tarifi oktay usta, oktay usta aşure tarifleri, oktay usta yeşil elma, küre tv, yemek oyunları, tuğba özay kimdir, muharrem aşuresi tarifi, resimli aşure tarifi, basit aşure tarifi, değişik aşure tarifleri oktay usta, aşure kolay tarif, aşure tarifi, tuğba özay nerede, 10 kişilik aşure tarifi, oktayustayemektarifleri asure tarifi, asure tarifi oktay usta, oktay usta asure yapimi, oktay usta, Kazanda Muharrem Aşuresi Tarifi Oktay Usta, aşure ayı, aşure ayı ne zaman biter, aşure ayı ne zaman başlar, tuğba özay ve tiyatro oyunu, aşure ayı 2014, aşure ayı nedir, aşure tarifi videosu, aşure tarifi video, oktay usta aşure tarifleri, safranlı aşure, kazanda aşure tarifi oktay usta, tatlı tarifleri, bayram tatlıları, oktay ustam aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi – aşure yapımı, aşure nasıl yapılır, aşure nasıl yapılır video, kolay aşure nasıl yapılır, aşure tarifi, kolay aşure tarifleri oktay usta, aşure nasıl yapılır oktay usta, aşure nasıl yapılır tarifleri, aşure nasıl yapılır tarifi, oktay usta aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi video, aşure nasıl yapılır, oktay usta aşure tarifi – aşure yapımı, oktay usta aşure tarifi video 2014, oktay usta aşure tarifi 2014

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
selam oktay ustam
deniz batmaz|15 Eylül 2018 Cumartesi Saat : 10:45
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker