Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


Aşureyi yapmadan bir gece evvel, buğdayı, nohutu ve kuru fasulyeyi ayrı ayrı kaselere koyuyoruz.
Aşure Tarifi

 

Üzerini örtecek şekilde su dolduruyoruz. Ertesi güne kadar bu şekilde bekletiyoruz. Aşureyi yapacağımız gün, kuru fasulye ve nohutu yıkayıp, ayrı tencerelere alıyoruz.

 
Aşure Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Buğday
600 Gram Kuru Kayısı
600 Gram Kuru Üzüm
1 Su Bardağı Pirinç
600 Gram Nohut
600 Gram Fasulye
600 Gram Kuru İncir
2 Adet Portakal
4 Adet Sarı Elma
1 Litre Süt
1750 Gram Toz Şeker
5 Paket Vanilya
Su
Süslemesi İçin:
Fındık
Yeşil Fıstık
Hindistan Cevizi
Çam Fıstığı
Kuş Üzümü
Tarçın
Nar

 
Hazırlanışı:
 

Aşureyi yapmadan bir gece evvel, buğdayı, nohutu ve kuru fasulyeyi ayrı ayrı kaselere koyuyoruz.

Üzerini örtecek şekilde su dolduruyoruz. Ertesi güne kadar bu şekilde bekletiyoruz. Aşureyi yapacağımız gün, kuru fasulye ve nohutu yıkayıp, ayrı tencerelere alıyoruz. Üzerlerini örtecek şekilde su dolduruyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz.

Nohut ve kuru fasulye kaynadıkça üzerlerinde köpükler oluşacaktır. Biriken köpükleri üzerlerinden alıyoruz. Tenceredeki sular eksildikçe su ekliyoruz. Nohuta sıcak su ekleyelim. Kuru fasulyenin üzerine soğuk su da ekleyebiliriz. Ayrı bir tarafta kuru kayısıları küçük küpler halinde doğruyoruz.

Kuru üzümü de ayrı bir kaseye alıyoruz. Üzerlerini örtecek şekilde ılık su döküyoeuz. Bekletiyoruz. Diğer taraftan kuru incirleri de küçük küpler halinde doğruyoruz. Üzerine ılık su dökerek yumuşamalarını bekliyoruz. Böylece kuru incirlerin kara suları da çıkmış olacaktır.

Portakal kabuklarını kesip, küçük küpler şeklinde doğruyoruz. Doğradığımız kabukları yıkayıp, küçük bir tencereye alıyoruz. Üzerine su dolduruyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayan suyu döküp, yeniden temiz bir su dolduruyoruz. Tekrar kaynatıyoruz.

Portakalın suyu kaynadıktan sonra, suyu döküp, tekrar yeni su dolduruyoruz. Bu şekilde 3 – 4 defa yeniliyoruz. Böylece portakalın acı suyuda çıkmış olacaktır. Artık aşure yapımına başlıyoruz. Geniş tenceremize buğdayı yıkayarak alıyoruz.

Üzerini 3 parmak geçecek şekilde sıcak su dolduruyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Buğdaylar kaynadıktan sonra 15 dakika daha kaynatıyoruz. Hemen ocağın altını kapatıyoruz. 5 dakika dinlendiriyoruz. Ardından tekrar ocağın altını açıyoruz.

15 dakika daha kaynatıyoruz. Bu arada tenceredki su miktarını da sürekli kontrol ediyoruz. Tenceredeki su azaldıkça, üzerine sıcak su ilave ediyoruz. Ocağın altını kapatıp, 5 dakika dinlendiriyoruz. Bu şekilde birkaç kez daha dinlendiriyoruz.

Böylece buğdaylarımız daha kolay pişecektir. Buğdaylar kıvamında piştikten sonra üzerine kuru üzümleri suyuyla birlikte tencereye boşaltıyoruz. Ardından kayısıları da suyuyla birlikte tencereye boşaltıyoruz. Karıştırarak aşureyi 5 dakika daha pişmeye bırakıyoruz. Tenceredeki karışım bir müddet kaynadıktan sonra üzerine yıkayıp, suyu süzülmüş pirinçleri ekliyoruz.

Karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Aşurenin dibine tutmaması için, sürekli karıştırıyoruz. Aşuremizin pişmesine yakın üzerine ayrı tencerelerde haşladığımız nohut ve kuru fasulyenin sularını süzdürerek ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Bu arada ayrı bir tencereye sütü boşaltıyoruz. Üzerine toz şekeri döküyoruz. Ilıtıyoruz. Ardından aşure tenceresine boşaltıyoruz. Daha sonra elmaların kabuklarını soyup, küçük küpler halinde doğruyoruz. Aşure tenceresine ekliyoruz. Portakal kabuklarının sularını süzdürüp, tencereye ilave ediyoruz. Karıştırmayı unutmuyoruz. Diğer taraftan vanilyaları bir kaseye boşaltıyoruz.

Üzerine az su ekleyerek kıvamını açıyoruz. Aşure tenceresine ilave ediyoruz. Aşurenin kıvamına göre sıcak su ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. Aşure kaynayıp, kıvamını aldıktan sonra kaselere paylaştırarak dolduruyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.

Aşurelerin üzeri kabuk bağladıktan sonra üzerine kırılmış fındık serpiyoruz. Yeşil fıstık serpiyoruz. Kuş üzümü, hindistan cevizi ve dolmalık fıstık serpiyoruz. Nar ekliyoruz. Son olarak da tarçın serpiyoruz. Aşurelerimizi ikram için hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi, aşure tarifi oktay usta, kolay aşure tarifi, pratik aşure tarifi, aşure tarifleri oktay usta, yemek sepeti, özel tarifler, kolay asure tarifi, 10 kişilik aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi, aşure nasıl yapılır, aşure tarifi resimli, aşure yapılışı, pratik aşure tarifleri oktay usta, kolay aşure tarifi oktay usta, oktay usta aşure tarifleri, oktay usta yeşil elma, küre tv, yemek oyunları, tuğba özay kimdir, muharrem aşuresi tarifi, resimli aşure tarifi, basit aşure tarifi, değişik aşure tarifleri oktay usta, inanç ömer benloğlu kimdir, aşure kolay tarif, aşure tarifi, 10 kişilik aşure tarifi, başak zebil kimdir, oktayustayemektarifleri asure tarifi, asure tarifi oktay usta, oktay usta asure yapimi, oktay usta, aşure tarifi oktay usta, aşure ayı, aşure ayı ne zaman biter, aşure ayı ne zaman başlar, aşure ayı 2014, aşure ayı nedir, aşure tarifi videosu, başak zebil nerede, aşure tarifi video, oktay usta aşure tarifleri, safranlı aşure, kazanda aşure tarifi oktay usta, tatlı tarifleri, bayram tatlıları, inanç ömer benlioğlu nerede, oktay ustam aşure tarifi, başak zebil ve iki dünya arasında, oktay usta aşure tarifi – aşure yapımı, aşure nasıl yapılır, aşure nasıl yapılır video,kolay aşure tarifleri oktay usta, aşure nasıl yapılır oktay usta, aşure nasıl yapılır tarifleri, aşure nasıl yapılır tarifi, oktay usta aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi video, aşure nasıl yapılır, inanç ömer benlioğlu ve iki dünya arasında dizisi, kolay aşure nasıl yapılır, aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi video 2014, oktay usta aşure tarifi 2014

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker