Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


Ballı aşure tarifimiz, alışılagelmiş tariflerimizden farklı...
Ballı Aşure Tarifi

 

Ertesi gün, kuru fasulyeyi, buğdayı ve nohutun sularını süzdürüyoruz. Yıkıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, buğdayın iyice yıkanmasıdır.

 
Ballı Aşure Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2,5 Su Bardağı Buğday
1,5 Su Bardağı Nohut
1,5 Su Bardağı Kuru Fasulye
1,5 Su Bardağı Kuru Kayısı
1,5 Su Bardağı Kuru Üzüm
1 Su Bardağı Kuru Meyve
2 Su Bardağı Süt
1 Çay Bardağı Pirinç
Yarım Çay Bardağı Gül Suyu
3 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Bal
Süslemek İçin:
Badem
Çam Fıstıığı
Hindistan Cevizi
Kuş Üzümü
Yeşil Fıstık
Tarçın
Nar

 
Hazırlanışı:
 

Ballı aşure tarifimiz, alışılagelmiş tariflerimizden farklı... Fakat lezzetiyle damaklarınıza lezzet şöleni yaşatacak aşure tarifi... Aşureyi yapacağımız günden bir gün önce nohutu, fasulyeyi ve buğdayı ayrı ayrı kaselere koyup, soğuk suyla ıslıyoruz.

Ertesi gün, kuru fasulyeyi, buğdayı ve nohutun sularını süzdürüyoruz. Yıkıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, buğdayın iyice yıkanmasıdır. Buğdayı elimizle ovalayarak yıkıyoruz. Böylece buğdayın kara suyunu iyice çıkartmış oluyoruz.

Ardından yıkadığımız buğdayları geniş bir tencereye alıyoruz. Üzerini 3 parmak geçecek şekilde sıcak su döküyoruz. Bu şekilde 5 dakika kadar kaynatıyoruz. Ayrı bir tarafta da yıkadığımız kuru fasulye ve nohutu ayrı ayrı tencerelere alıyoruz.

Üzerlerini 3 parmak geçecek kadar sıcak su doldurup, haşlanmaya bırakıyoruz. Kayısıları küçük küpler halinde doğruyoruz. Üzerini örtecek şekilde ılık su döküyoruz. Bu şekilde bir müddet bekletiyoruz. Böylece kayısılar da yumuşayacaktır.

Bu arada 5 dakika kaynayan buğdayın altını kapatıyoruz. 5 dakika kadar bekletiyoruz. 5 dakika geçtikten sonra tekrardan ocağın altını yakıp, 5 dakika daha kaynatıyoruz. Buğdayların da su miktarını kontrol edip, arada üzerine sıcak su ekliyoruz.

Bu şekilde 5 dakika kaynattıktan sonra, tekrar ocağın altını kapatıyoruz. 5 dakika dinlendiriyoruz. Bu işlemi birkaç kez tekrar ediyoruz. Böylece buğdaylar daha kolay bir şekilde pişeceklerdir. Buğdaylar iyice piştikten sonra üzerine suda beklettiğimiz kuru üzümlerin suyunu süzdürüp, ilave ediyoruz.

Ardından üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Ballı aşuremiz bir taşım kaynadıktan sonra üzerine doğaradığımız kayısıların suyunu süzdürüp, tencereye ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Ballı aşurenin kıvamına göre sıcak su ekliyoruz. Ardından üzerine ayrı tencerelerde haşladığımız kuru fasulye ve nohutları ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. Karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. 5 – 6 dakika kadar kaynattıktan sonra üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz kuru meyveleri ekliyoruz.

Karıştırıyoruz. Sütünü ve gül suyunu ilave ediyoruz. Bir müddet daha kaynattıktan sonra üzerine 3 su bardağı şekeri ve 1 su bardağı balı boşaltıyoruz. Karıştırıyoruz. Ballı aşure tarifimizin kıvamına göre su ekliyoruz.

Bir müddet daha pişirerek kıvamını almasını sağlıyoruz. Ardından pişen ballı aşuremizi servis kaselerimize alıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan ballı aşurelerimizin üzerine tarçın ve hindistan cevizi serpiyoruz.

Nar taneleri serpiştiriyoruz. Kuş üzümü, çam fıstığı, yeşil fıstık ve bademleri de ekliyoruz. Hazır olan ballı aşurelerimizi servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

ballı aşure tarifi, oktay usta ballı aşure tarifi, ballı aşure tarifi oktay usta, kolay ballı aşure tarifi oktay usta, pratik ballı aşure tarifi oktay usta, yemek sepeti, oktay usta yeşil elma, küre tv, aşure tarifleri, aşure tarifi, oktay usta aşure tarifleri, oktay usta aşure tarifi, kolay aşure tarifi, safranlı aşure tarifi oktay usta, aşure tarifleri oktay usta, kolay safranlı aşure tarifi, pratik aşure tarifi, pratik aşure tarifleri, yemek oyunları, pırasalı patatesli börek tarifi, pilav ziyafeti, mantar kurabiye tarifiballı aşure tarifi, aşure tarifi, kolay asure tarifi, 10 kişilik aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi, aşure nasıl yapılır, değişik aşure tarifleri, aşure tarifi resimli, özel tarifler, kolay tarifler, tatlı tarifleri, oktay usta tatlı tarifleri, oktay usta pratik aşure tarifi, değişik tatlı tarifleri, oktay usta tatlı tarifi, aşure yapılışı, resimli aşure tarifi, basit aşure tarifi, aşure kolay tarif, aşure tarifi, 10 kişilik aşure tarifi, oktayustayemektarifleri asure tarifi, asure tarifi oktay usta, oktay usta asure yapimi, oktay usta video izle, aşure nasıl yapılır, muharrem ayının önemi, zekai tunca nerede, muharrem ayı ve aşure, aşure tarifi videosu, oktay usta aşure tarifi, aşure tarifleri ve yapılışı, aşure malzemeleri, sultan aşure tarifleri, aşure tarifleri oktay usta, aşure nasıl yapılır, resimli aşure tarifleri, sütlü aşure tarifleri, saray usulü aşure tarifleri, zekai tunca kimdir, aşure tarifi video, oktay usta aşure tarifleri, oktay ustam aşure tarifi, 1 çay daha lütfen kitabı, oktay usta aşure tarifi – aşure yapımı, yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker