Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Pilav Tarifleri


Maklube tarifimiz için, öncelikle kuzu etimizi kuşbaşı şeklinde doğruyoruz.
   
Maklube Tarifi

 

Geniş ve yayvan bir tenceremize biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine etleri alıyoruz. Kavuruyoruz. Etlerin rengi değiştikten sonra üzerine etleri 3 parmak geçecek şekilde sıcak su veriyoruz.

 

Maklube Tarifi

 
           
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Kuzu Eti
2 Adet Soğan
3 Adet Patates
5 Su Bardağı Pirinç
2 Su Bardağı İri Bulgur
3 Yemek Kaşığı Tereyağı
Karabiber
Sıvıyağ
Tuz
Su
Servisi İçin:
1 Kırmızı Biber
Karışık Yeşillik
Mor Lahana
Havuç
Yoğurt

 
Hazırlanışı:
 

Maklube tarifimiz için, öncelikle kuzu etimizi kuşbaşı şeklinde doğruyoruz.

Geniş ve yayvan bir tenceremize biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine etleri alıyoruz. Kavuruyoruz. Etlerin rengi değiştikten sonra üzerine etleri 3 parmak geçecek şekilde sıcak su veriyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

Etlerimiz pişerken, diğer taraftan pirinçleri yıkayıp, suyunu süzdürüyoruz. Geniş ve yayvan bir pilav tenceresine biraz sıvıyağ döküyoruz. 1,5 yemek kaşığı tereyağını alıyoruz. Üzerine suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri boşaltıyoruz. Tuz serpiyoruz. Kavuruyoruz.

Ayrı bir tarafta da patateslerin kabuklarını soyup, yıkıyoruz. Patatesleri halka halka doğruyoruz. Soğanları da halka halka doğruyoruz. Ayrı bir tencereye patatesleri kızartmak için, sıvıyağ döküyoruz. Yağ ısındıktan sonra halka patatesleri kızartıyoruz.

Kızarttığımız patatesleri havlu kağıt serdiğimiz servis tabağımıza alıyoruz. Böylece patateslerin fazla yağını çektirmiş oluyoruz. Patateslerin üzerine tuz serpiyoruz. Artık maklubemizi tenceremize yerleştirmeye başlıyoruz.

Tenceremizin zeminine halka halka doğradığımız soğanları diziyoruz. Soğanların üzerine pişen etlerin yarısını boşaltıp, tenceremizin zeminine yayıyoruz. Etlerin üzerine kızarttığımız patateslerden diizyoruz. Daha sonra kavurduğumuz pirinçlerin yarısını boşaltıp, yayıyoruz.

Bulgurun da yarısını üzerine yerleştiriyoruz. Maklubenin yarısına gelmiş oluyoruz. Daha sonra sırasıyla kalan eti, patatesi, pirinci ve bulguru yerleştiriyoruz. Son olarak maklubenin üzerine 1,5 yemek kaşığı tereyağı küçük parçalar halinde üzerine yayıyoruz.

Maklubemizin kıvamına göre sıcak suyunu veriyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Pişen pilavımızı ocaktan alıyoruz. Yarım saat kadar dinlendiriyoruz. Pilavımız dinlenirken, salatamızı hazırlamaya başlıyoruz.

Mor lahanayı ince ince doğruyoruz. Yeşillikleri ve doğruyoruz. Geniş bir kaseye doğradığımız mor lahana ve yeşillikleri alıyoruz. Kırmızı biberin iç çekirdeklerini ayıklayıp, ince ince doğruyoruz. Kasemize alıyoruz. Üzerine havuçları rendeliyoruz.

Salatamıza biraz tuz serpiyoruz. Zeytinyağını da döküyoruz. Salatamızı karıştırıyoruz. Bu arada hazır olan maklubemizi geniş bir tepsiye dikkatlice ters çeviriyoruz. Tenceremizi çok dikkatli bir şekilde çıkartıyoruz.

Son olarak maklubenin kenarına bir salata, bir yoğurt olacak şekilde tepsiyi dolduruyoruz. Hazır olan maklubemizi servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

maklube tarifi, oktay usta maklube tarifi, maklube tarifi oktay usta, yemek sepeti, ali demirel kimdir, tavuklu maklube tarifi, patlıcanlı maklube tarifi, resimli maklube tarifi tarifleri, maklube nasıl yapılır, türk maklube tarifi, oktay usta nefis pilav tarifleri, maklube tarifi oktay usta, 22 ocak 2015 oktay usta yemek tarifleri, maklube tarifi video, maklube yapılışı, maklube nasıl yapılır oktay usta, yemek oyunları, yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri, pratik maklube tarifi, değişik yemek tarifleri, oktay usta, oktay ustam, yeşil elma, küre tv, patlıcanlı maklube nasıl yapılır,  avuklu maklube nasıl yapılır, maklube nasıl yapılır içindekiler neler katılır, maklube yemeği nasıl yapılır, videolu maklube tarifi, 2015 lezzetli ve kolay pilav tarifi oktay usta, oktay usta pilav tarifleri, maklube yapılışı, maklube nasıl yapılır izle, oktay usta maklube tarifi, maklube tarifi video, oktay usta maklube tarifi video, oktay usta maklube nasıl yapılır, oktay usta maklube pilavı, oktay usta makrube, oktay usta tavuklu maklube tarifi video, resimli maklube tarifi tarifleri, oktay usta maklube yapımı video, 22 ocak 2015 yeşil elma yemek tarifleri, resimli maklube tarifi, kolay maklube tarifi, pilav tarifleri, pilav tarifi, pilav tarifleri oktay usta, oktay usta pratik pilav tarifleri, resimli pilav tarifleri, şehriyeli pilav tarifleri, oktay usta değişik pilav tarifleri, pilav tarifleri çeşitleri, değişik pilav tarifleri resimli, şehriyeli pilav tarifi, pilav tarifleri, pilav tarifi oktay usta, pilav tarifi 4 kişilik, nohutlu pilav tarifi, kuru fasulye tarifi, şehriyeli pilav tarifi oktay usta

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker