Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tatlı Tarifleri


Aşure hazırlamak için, buğdayı, nohutu ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden ıslamak gerekiyor.
   

 

Buğdayı ve kuru fasulyeyi geniş bir kaseye alıyoruz. Üzerini ötecek şekilde su dolduruyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, nohutun ıslatılma olayıdır. Nohutu geniş bir kaseye alıyoruz.

 

Aşure Tarifi

 
           
Malzeme Listesi
 

1 Kilogram Buğday
500 Gram Fasulye
500 Gram Nohut
500 Gram Kuru Kayısı
500 Gram Kuru Üzüm
500 Gram Kuru İncir
2 Su Bardağı Karışık Kuru Meyve
1,750 Kilogram Toz Şeker
1 Su Bardağı Pirinç
1 Litre Süt
3 Adet Elma
2 Adet Portakal
5 Paket Vanilya
Su
Süslemesi İçin:
Hindistan Cevizi
Yeşil Fıstık
Çam Fıstığı
Kuş Üzümü
Tarçın
Fındık
Nar

 
Hazırlanışı:
 
Aşure hazırlamak için, buğdayı, nohutu ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden ıslamak gerekiyor.

Buğdayı ve kuru fasulyeyi geniş bir kaseye alıyoruz. Üzerini ötecek şekilde su dolduruyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, nohutun ıslatılma olayıdır. Nohutu geniş bir kaseye alıyoruz.

Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpiyoruz. Üzerini örtecek şekilde de soğuk su döküyoruz. 1 gece bakliyatları ıslıyoruz. Aşureyi pişireceğimiz günün ertesi günü buğdayı iyice yıkıyoruz. Geniş bir kazana yıkadığımız buğdayı alıyoruz.

Üzerini örtecek şekilde sıcak su döküyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Bu arada nohut ve kuru fasulyeyi de yıkayıp, ayrı ayrı tencerelere alıyoruz. Üzerini geçecek şekilde sıcak su döküyoruz. İsterseniz kuru fasulyenin üzerine soğuk su da dökebilirsiniz.

Fakat nohutun üzerine sıcak su eklenmelidir.  Ardından haşlanmaya bırakıyoruz. Bakliyatlar kaynadıkça üzerinde köpükler birikecektir. Bu köpükleri muhakkak alıyoruz. Burada dikkat edilecek başka bir konuda, hem aşureyi karıştırırken, hem de bakliyatları haşlarken tahta kaşık kullanmalıyız.

Kuru meyveleri de ıslıyoruz. Bir kaseye kuru üzümü alıyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Küp küp doğranmış kuru kayısıları da ayrı bir kaseye alıyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Kuru inciri de küçük küçük doğruyoruz. Bir kaseye alıyoruz.

Ayrı bir tarafta da portakalın kabuklarını soyuyoruz. Portakal kabuklarını küçük küpler halinde doğruyoruz. Biraz da portakalından alıyoruz. Küçük küçük doğruyoruz.Tencereye portakalları alıyoruz. Üzerine su dolduruyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz.

Portakal kabuklarını haşlarken dikkat edilmesi gereken nokta, portakalın acı suyunun çıkması için 3 defa suyunu değiştirerek haşlamaya devam ediyoruz. Portakal kabuklarını 5 dakika kaynattıktan sonra suyunu boşaltıp, temiz su dolduruyoruz. Tekrardan kaynatıyoruz.

Bu işlemi 3 kez tekrarlıyoruz. Böylece portakal kabuklarının acısı çıkacaktır. Aşurenin tadını bozmayacaktır. Diğer tarafta kazanda pişmekte olan buğdayın suyu kaynadıktan sonra 15 dakika kaynatıyoruz.

Sonra altını kapatıp, 5 dakika dinlendiriyoruz. Ardından tekrardan ocağın altını açıp, 15 dakika daha kaynatıyoruz. Buğdayın üzerine arada sıcak su ilave ediyoruz. Altını kapatıp, 5 dakika dinletiyoruz. Bu şekilde 3 kez aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Buğdaylar pişip patladıktan sonra üzerine suyuyla birlikte kuru üzümleri ekliyoruz. Kuru kayısıları da suyuyla birlikte aşure kazanına ilave ediyoruz. Aşureyi karıştırıyoruz. 5 dakika kadar kaynatıyoruz. Ardından yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Aşureye pirinç koymamızdaki maksat, aşurenin kıvamını bağlamak için. Aşureye sıcak su vermeyi unutmuyoruz. Aşure malzemelerinin üzerini geçecek şekilde suyun olması gerekmektedir. Aşureyi karıştırmayı da unutmuyoruz.

Malzemeler çoğaldıkça aşurenin dibe tutması daha kolay olacaktır. Bu yüzden sürekli tahta kaşıkla karıştırıyoruz. Aşurenin pişmesine yakın haşlanmış kuru fasulyeyi ve nohutu aşure kazanına ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. Toz şekeri de aşureye ilave ediyoruz. Karıştırmaya devam ediyoruz.

Diğer taraftan sütü bir tencereye boşaltıp, ılıtıyoruz. Ilıyan sütü de aşureye ilave ediyoruz. 5 paket vanilyayı da kazana ilave ediyoruz. Bu arada 4 adet elmanın kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz. Elmaları da aşure kazanına ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Haşladığımız ve acısı çıkan portakal kabuklarının da suyunu süzdürüp, aşure kazanına ekliyoruz. İncirlerin kara suyunu döküyoruz. Yıkıyoruz. Suyunu süzdürüp aşure kazanına ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Aşurenin kıvamına göre sıcak su veriyoruz. Aşure kaynayıp, kıvamını aldıktan sonra kazanı ocaktan alıyoruz. Geniş bir kaseye ve küçük kaselere paylaştırarak dolduruyoruz.

Aşurenin üzeri kabuk bağladıktan sonra üzerine yeşil fıstık, hindistan cevizi, fındık, tarçın, kuş üzümü, çam fıstığı ve nar serperek servise hazırlıyoruz.
 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

aşure tarifi, oktay usta aşure tarifi, aşure tarifi oktay usta, kolay aşure tarifi, aşure tarifi resimli, aşure tarifi video, aşure tarifi pratik, yemek sepeti, oktay usta aşure tarifi, kolay asure tarifi, 10 kişilik aşure tarifi, Pratik Aşure Tarifi, aşure nasıl yapılır, aşure tarifi resimli, aşure yapılışı, aşure nasıl yapılır, oktay usta aşure tarifi – aşure yapımı,oktay usta aşure tarifi video, oktay usta aşure tarifi video 2015, 23 ekim 2015 tarihli oktay usta yemek tarifleri, oktay usta aşure tarifi video izle, aşure nasıl yapılır, aşure tarifi, aşure nasıl yapılır oktay usta, aşure nasıl yapılır oktay usta video, kolay aşure nasıl yapılır, Pankek Tarifi, aşure nasıl yapılır tarifleri, 23 ekim 2015 tarihli yeşil elma yemekleri, kolay tarifler,  tatlılar, muharrem ayı tatlısı, kurabiye tarifleri, şerbetli tatlı tarifleri, kolay tatlı tarifleri, şekerpare tarifi, sütlü tatlı tarifleri oktay usta resimli, sütlü tatlılar, kolay tarifler oktay usta, etimek tatlısı, tatlı tarifleri resimli, Kremalı Elma Tatlısı Tarifi, aşure, yemek oyunları, aşure nasıl yapılır tarifi, tatlı tarifleri, şerbetli tatlı tarifleri, şekerpare tarifi, kolay tatlı tarifleri, resimli tatlı tarifleri, pratik tatlı tarifleri, kurabiye tarifleri, tatlı tarifleri oktay usta, pasta tarifleri

 

 

 

Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker